• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doplatna marka za preporucene posiljke
Uzvičnik 
Zna se tacno kolika je postarina za preporucene posiljke shodno gramazi same posiljke, ali najveci je problem doplatna marka koja se ne vidi na posiljci. Tu nastaje problem kada kupac plati postarinu 79din, a na posiljci pise 69din. Naravno ja na potvrdi o slanju imam napisano hemijskom olovkom +10, ali to moj kupac ne vidi i onda nastane problem, pa smatram da bi ste trebali da nase kupce malo edukujete i u tom pravcu da ima nekih stvari koje nece naci ni na sajtu poste.
Kazu da taj novac ide u humanitarne svrhe, ali koliko ja znam kada ima humanih akcija i kada je to dobrovoljni prilog zasto mi to mora da platimo da bi smo poslali posiljku jer u suprotnom ne mozemo da posaljemo. U posti sam dobio informaciju da je dobrovoljni prilog, pa sam se slatko nasmejao. To je po mom misljenju otimacina, ali sta da se radi kod nas je to postalo svakodnevnica.
Imao sam jedan ovakav slucaj:
Kupac je platio postarinu u iznosu od 80din (zaokruzio sam cifru od 79din) i naravno kada mu je stigla posiljka pisalo je da je postarina 69din i onda je on mene prozvao, pa sam mu objasnjavao da posta uzima +10din u humanitarne svrhe nasta je on meni rekao da ce on sam dati u humane svrhe kada oseti potrebu za tim, a ne da ja od njega otimam...
Tesko je objasniti ljudima da nije do nas vec da i nama drugi kroji kapu. Mozda bi ste mogli da otvorite neku temu da potencijalni kupci budu obavesteni kako bi manje bilo pometnje oko postarine.
U Limundogradu ste postavili tabele sa cenama postarine i ja garantujem da 80% clanova nije citalo tekst vec je gledalo samo tabele i sada ce tek na osnovu tih tabela da imamo problem sa pojedincima i naravno ja cu da kopiram link ka tim tabelama i da svakom clanu koji nije citao posaljem da procita i tekst jer znam da ce biti pometnje oko placanja postarine. Npr. za Post Expres do 0,5kg pise da je 150din i vise ni jedan clan koji do sada nije kupovao preko interneta nece racunati 242din koliko je sve ukupno kada placa po uzecem. Znam samo da ce biti veselo svim prodavcima. Smile

Pozdrav svim clanovima od pegic-a  Limundo_smajli

Citiraj
(22.01.2015 10:26)pegic Piše: Zna se tacno kolika je postarina za preporucene posiljke shodno gramazi same posiljke, ali najveci je problem doplatna marka koja se ne vidi na posiljci. Tu nastaje problem kada kupac plati postarinu 79din, a na posiljci pise 69din. Naravno ja na potvrdi o slanju imam napisano hemijskom olovkom +10, ali to moj kupac ne vidi i onda nastane problem, pa smatram da bi ste trebali da nase kupce malo edukujete i u tom pravcu da ima nekih stvari koje nece naci ni na sajtu poste.

Koliko sam ja u toku na posiljci osim sto na posiljci pise (na frankirnoj nalepnici) koliko je postarina - mora biti i zalepljena doplatna markica sa iznosom 10.00 dinara. Ukoliko se pak i za postarinu lepe markice (odgovarajuce iznosu postarine), opet mora biti zalepljena i doplatna markica sa iznosom os 10.00 dinara.
U oba slucaja se lako vidi kolika je stvarna postarina, odnosno da je uvecana za vrednost doplatne markice, samo to treba napomenuti i primaocu (kupcu), pa mislim da ne moze biti nerazumevanja kolika je stvarno ukupna postarina.
Slazem se da moze nastati problem ukoliko sluzbenik naplati uslugu, a eventualno ne zalepi doplatnu markicu, ali se tako nesto meni jos nije desilo.

ps: pozdrav od autora tabela koje ste pomenuli cao
Koja je vasa DUZiNA GAZiSTA? By sasacv68

Citiraj
može službenik da samo za običnu poštu nalepi markice i ubaci u džak, kao da je pismo ubačeno u sanduče ispred pošte, samo ako ta pošta ima sanduče... to je jedini način da se ne naplati doplatna marka..
Do kraja života upoznavaću ljude a nikad ih upoznati neću, uvek će me zbunjivati neobjašnjivošću postupaka.

Citiraj
(22.01.2015 11:55)Ssvettlana Piše: može službenik da samo za običnu poštu nalepi markice i ubaci u džak, kao da je pismo ubačeno u sanduče ispred pošte, samo ako ta pošta ima sanduče... to je jedini način da se ne naplati doplatna marka..

U pravu ste Ssvettlana, ali se u tom slucaju, ako se pismo ubacuje u postansko sanduce, moze desiti da posiljka ne ode uopste ka primaocu "zbog nedovoljne postarine", vec se vrati posiljaocu.
Ako i ode takvo pismo, onda ni prodavac ne moze naplatiti trosak doplatne markice kupcu, jer ga ni on nije platio.
Koja je vasa DUZiNA GAZiSTA? By sasacv68

Citiraj
Ja sam radila u pošti, i iz porodice sam 'poštara' Smile , može službenik da ne nalepi doplatnu marku, niko ne kontroliše ta pisma, osim, ako neko ne prijavi... ali 90% službenika lepi, jer je zadužio marke i mora da ih 'proda' .. pošta iz sandučeta se vrati možda svega 2%, jer nije dovoljna poštarina (ne kontrolišu se sva pisma iz sandučeta, samo se rasporede po regionima u distributivnom centru)...

nisam ulazila u to koliko prodavac naplaćuje poštarinu, nego samo kažem da može da se na obično pismo ne zalepi doplatna marka...
Do kraja života upoznavaću ljude a nikad ih upoznati neću, uvek će me zbunjivati neobjašnjivošću postupaka.

Citiraj
Jedno pitanje: stalno šaljem pakete (uglavnom knjige, kao preporučenu tiskovinu) ali nikada mi do sada nisu tražili doplatnu markicu. Da li se ona plaća samo kada su u pitanju pisma? Na sajtu pošte (gde je kalkulator poštarine) ništa o tome ne piše.

Citiraj
treba za sve pošiljke, ali neretko radnice lepe samo na pisma.. pa kad odete u drugu poštu i ova naplati nastane problem Tuzan (naravno ne mislim na Vas)

Citiraj
Hvala Smile Izgleda da imam sreće s mojom poštom, kada mi do sada nikad nisu naplatili

Citiraj
Vlada Srbije donosi uredbu o obaveznoj naplati doplatne marke koju Pošta mora da primenjuje po obljavljivanju u Službenom glasniku.
Naplaćuje se na sve pismonosne pošiljke osim novina i časopisa.
Najčešće su vezane za neku humanitarnu akciju ili organizaciju, Crveni krst, izgradnju hrama Svetog Save,
ali i neke sportske manifestacije ili istorijske događaje. Prošle godine je bilo povodom neke biciklističke trke,
nije mi jasno ZA čega idu sredstva. Inače, kome novac ide, ko to preusmerava i kontroliše, bilo je polemika ranije, prevazilazi ovkire ove teme.

Kao i obično, oni koji bi trebalo da znaju, ne znaju. Nije dobrovoljni prilog nego obavezni, naredila Vlada.
To što službenica ne lepi i ne naplati markicu, a ima ih još, je kršenje uredbe i podložno sankcionisnaju,
ali kao i sve, ako nema nadzora, i ima prijetljsko rođačkih varijanti, neko prolazi redovno bez naplate istih.

Poslednjih godina je vrlo učestalo pojaviljivanje doplatnih marki, problem je što ne postoji obaveštenje o tome,
u nekim poštama ima, negde nema, obraduju vas kad stignete na red. Pisao sam više puta Pošti zašto pored svih
vesti o fenomenalnim uspesima ne može da se okači i obaveštenje o tome da je trenutno doplatna marka u periodu
tom i tom, dobio sam odgovor da su iznenađeni što to "oni iz informatike" nisu postavili, videće u čemu je problem. Naravno nikad nisu videli.
Slanje preko sandučeta je obična pošta, nije preporučeno.
Kupac ima zalepljenu marku na koverti, ali retko ko to gleda i razlikuje od uobičajenih markica.

Za veliki broj pošiljki se namnoži po tih 10 din, i još ako je za predmete sa malom cenom, nije beznačajno.
Kupcima često ne zvuči kao značajna stavka da prodavac doda tih 10 din, međutim ume da se nađe kupac koji je
jako oštećen "jer tako ne piše na sajtu pošte" i da mu se otima tih 10 din. Osim ako ne visim u pošti svaki dan,
ne znam da li naplaćuju danas tu doplatnu marku ili ne. Iskazujem poštarinu uvećanu za tih 10 din, pa to ide ili za
doplatnu marku ili za pakovanje, tak oda su kupci upoznati s poštarinom pre kupovine. Od kako su digli cene za
preporučena pisma, sve osim tiskovine, šaljem putem Postexpressa, što su verovatno i želeli da postignu, razlika
u ceni za stvari ispod 0.5 kg je mala, pogotovo ako još treba uračunati praćenje i zaštitnu pucketavu kovertu,
ovako u PE sam dobro zaštitim predmet i imam praćenje za 150 din.

Problemi nastaju kad se pojave kupci kojima je "i veš mašina stigla poštom za 44 din", kao i prodavci
koji odokativno odrede 200 din poštarinu običnim pismom jer "stalno nešto menjaju", ili služenica u pošti koja
kaže da to ne može da se tako šalje, "mora-u-specijalnoj-koverti-da-je-zalepljeno-lepkom-ne-selotejpom-i-vrednosno-kad-ste-videli-da-to-tako-može-svašta..."

(22.01.2015 14:27)Branari Piše: Jedno pitanje: stalno šaljem pakete (uglavnom knjige, kao preporučenu tiskovinu) ali nikada mi do sada nisu tražili doplatnu markicu. Da li se ona plaća samo kada su u pitanju pisma? Na sajtu pošte (gde je kalkulator poštarine) ništa o tome ne piše.

Pravilo je da ne naplaćuju na novine i časopise, ali negde to tumače kao da se odnosi na svu tiskovinu uopšte.

Citiraj
Hasegawa, hvala, nisam mnogo pogrešila Smile

Citiraj
[Slika: theforeigner.jpg]

Citiraj
(22.01.2015 15:03)BitterLemon Piše:
(22.01.2015 14:36)Ssvettlana Piše: treba za sve pošiljke, ali neretko radnice lepe samo na pisma.. pa kad odete u drugu poštu i ova naplati nastane problem Tuzan (naravno ne mislim na Vas)

И у мојој пошти раднице лепе. Smile

U bio sam pre neki dan u glavnoj posti, na salteru jedna mala od 2 metra - taman moj broj. A slatka ko bombonica. Krenem ja da je savatam, oce ona, al me pozuruju oni iza mene da ne caskamo...

Posle kad sam dolazio nje nema - mora su je bacili u drugu postu Tuzan

Citiraj
[Slika: theforeigner.jpg]

Citiraj
(22.01.2015 17:49)BitterLemon Piše:
(22.01.2015 16:35)aca-bg Piše: Posle kad sam dolazio nje nema - mora su je bacili u drugu postu Tuzan

Отишла да те тражи. Smile
Ima da se jurimo po postama... :rolf:

Citiraj
Coa, ne mogu da ti odole.Smile
Što ih ti više juriš, one sve brže beže.
Eto...jedna je morala da promeni radno mesto.
"I think this is the beginning of a beautiful friendship"

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 1 Gost(a)