• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 1 Glasova - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Primanje posiljaka iz inostranstva - opcije, iskustva, dazbine (carina, PDV...),...
Molio bih clanove za razmenu licnih iskustava (dakle ne za teoretisanje) - za primanje posiljaka iz inostranstva!

Sta je kupljeno, da li je kupljeno iz ˝prodavnice˝, od pravnog ili fizickog lica, da li ga je pratila faktura ili je islo kao poklon, da li je roba iz EU ili ne, da li je predmet placen unapred ili je predmet trebalo platiti prilikom prijema, da li je stiglo brzom ili obicnom postom, kao paket ili kao pismo, da li je isporucio postexpres, posta ili neki drugi kurir..., da li je placen bilo koji trosak prilikom prijema, ako da, sta je to tacno sto je placeno (carina, pdv, postarina ...) i da li je placanja pratio neki dokument (Carinska deklaracija, adresnica ...), ako pak nije bas nista placeno, da li je na posiljci bio pecat OCARINJENO ili OSLOBODJENO OD CARINE (ili mozda "Ne podleže carinskom pregledu˝) i tome slicno.

Evo sta kaze zakon (tj.uprava carina):
•pošiljke male vrednosti poslate od strane fizičkog lica drugom fizičkom licu, koje nisu komercijalne prirode i za koje nema obaveze plaćanja, u ukupnoj vrednosti do 70 evra (ove pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina i PDV);
•pošiljke male vrednosti (od pravnih lica), nekomercijalne prirode, u ukupnoj vrednosti do 50 evra (ovakve pošiljke su oslobođene plaćanja carinskih dažbina, a PDV se plaća).
Treba imati na umu da kada se kaže uvozne dažbine, misli se na carinu i PDV. Ponekad se građani bune zbog iznosa naplaćene ''carine'', a da im carinske dažbine uopšte nisu naplaćene, već su platili PDV.
Uvozne dažbine na pošiljke koje fizička lica primaju iz inostranstva u poštanskom saobraćaju, čija vrednost ne prelazi 3.000 evra, obračunavaju se primenom jedinstvene carinske stope u visini od 10 odsto, a na ocarinjenu vrednost obračunava se pripadajuća stopa PDV. Važno je da se naglasi da se, za poštanske pošiljke koje podležu naplati uvoznih dažbina, carinska osnovica uvećava za troškove transporta i poštarine.
Treba napomenuti da roba koja se uvozi, odnosno naručuje može da stigne običnom pošiljkom – preko PTT službe ili brzom poštom preko firmi kakve su „DHL”, „Fedeks”, UPS”. Ukoliko, međutim, pošiljka stigne brzom poštom ona se takođe carini po stopi koja je propisana Zakonom o carinskoj tarifi, a ne primenom jedinstvene carinske stope u visini od 10 odsto.
Dakle da li je to bas tako ?

Sve ucesnike na temi bih zamolio, da ako imaju vise iskustava, objasne bez zurbe, jedno po jedno, ili vise slicnih odjednom, nigde ne zurimo, ne moramo, a mislim i ne mozemo da apsolviramo temu za jedan dan i kroz jedan post - samo vas molim detaljno i precizno - cilj je da razjasnimo koje tacno troskove mozemo da ocekujemo kad narucujemo nesto iz inostranstva.
Koja je vasa DUZiNA GAZiSTA? By sasacv68

Citiraj
Veruj mi da se zakon najmanje postuje.
Sto se tice carinjenja, dosta zavisi koji radnik vam carini odnosno pregleda posiljku. Desavalo mi je se da za istu stvar, poslatu na isti nacin, kupljenu od istog coveka jednom carine, jednom ne carine.
Desavalo se da carine rucicu menjaca vrednosti 8$.

Desavalo se da mi otvore paket, a ne naplate tu uslugu, sto nisam mogao da verujem.

Desavalo se da 50 komada nekih slipova prvi put stigne sa carinom, a drugog puta nisu hteli da mi isporuce. Kada sam ukucao ime carinika koji mi je stopirao urucenje na google-u, video sam da su forumi puni njegovog imena.

To sto nesto kupite za 20$, a posiljalac stavi vrednost 5$ je apsolutno nebitno, jer oni carine na onu vrednost koju oni procene. Skroz je nebitno sta oznaci posiljalac, jer da je bitno, sistem carinjenja bi se mnogo zloupotrebljavao.

Ono sto sam primetio je da kada nesto stigne u paketu, retko izbegne carinu, ili makar otvaranje.
A ono sto stigne u kovertama, retko se i gleda, samo se isporuci bez ikakvih troskova.

Ako sam nesto preskocio, recite Smile

Citiraj
Ma, pise i na tarabi svasta pa se Mujo zeznuo Big smile
Hahaha salim se. S nasim carinicima se nikad ne zna, iskreno.

Evo mog iskustva s porucivanjem robe iz Britanije

1. ja sam na fejsu porucivala par puta od jednog lika. Postarina se deli. Recimo za robu od vrednosti 0-5 funti, dodajes postarinu 1.5 funte, od 5-10 funti je postarina 2.5 funti itd. + 10% carina na vrednost robe, i eventualno na kraju post ekspres. Mada sad se bas nesto i ne isplati, jer je funta kod njega 165din. Ja sam par puta porucila od njega, ali sad i ne bas. Mislim, ako porucujem sama, dodje mi maltene na isto. Jedino ako narucujes nesto skuplje, neku jaknu preko 100e, jer samo placas 10%carinu kod njega a carina bi tebe licno odrala; + pdv i ostale gluposti
Ugl, kod njega platis unapred, i cekas paket. Nikad nije trazio doplatu na konto nekih dodatnih troskova. Iskreno ne znam kako mu se isplati, jer narucuje tonu robe (mozda ima deal sa carinicima, koj ce ga znati) ali u to ne ulazim

2. sestra od decka porucuje redovno, pa sam joj dala pare da uzme i za mene nesto ali samo, iskljucivo do vrednosti robe 50e, postarina je 15e i to je sve (to obicno podelimo). Ne placas posle nikakvu carinu ni pdv. I stize za par dana. Evo, juce nam je stigla poslednja porudzbina,  48e paket i 15e postarina je sve sto smo platili. I salju DHL-om

Inace, ako predjes 50e oderu samo tako. Drugar je skoro porucio nesto, mislim da mu je vrednost bila 60-70e i dazbine jos + 50e. Bas nesto suludo. U tom slucaju se uopste ne isplati

Moj decko je skoro porucio iz Kine LED trake. Vrednost paketa nije nesto velika, shipping free. Stiglo u postu jer nije bio kod kuce kad je stigao paket i kad je otisao da podigne, morao je da plati 800din. Mislim da mu je vrednost paketa bila 700din i pdv, carina, sta li vec 800din, pa saberite.

Porucivali smo i knjige, takodje iz Britanije, sve na engleskom, i tu platis samo vrednost knjige. Ako je knjiga na rasprodaji 3e, onda je 3e sve sto ces platiti. Zvuci neverovatno, ali zaista deluje, kontur jastuk. Haha, salim se malo

Ne znam, ja sam do sad imala bas srece. Nikad nisam platila nesto vise nego sto sam ocekivala  Pravi se lud

inace, ako nekog zanima, moze i ovde da se informise, mada opet moze i onaj princip, kako mi procenimo tako cemo (ovo nije reklama, koliko vidim, pravilnik ne zabranjuje  Wink   )

http://www.upravacarina.rs/lat/Informaci...iljke.aspx

http://www.carinskatarifa.com/trazili_st...astptt.htm

Citiraj
sasacv68, Vesic1, Jelence12 .... korisni komentari (sa linkovima) i interesantna iskustva.

Citiraj
(deo komentara koji je prebacen iz prvog komentara, radi bolje preglednosti teme)
Evo da prenesem i svoje (prvo) iskustvo:
Skoro sam dobio posiljku iz inostranstva (Nemacka), od pravnog lica. Predhodno smo dogovorili da predmet (opticki mis vrednosti cca 20eur), obzirom da se radi o poklonu, prati i faktura sa umanjenom vrednoscu na iznos 5 eur. Dostava je bila besplatna i nista nisam trebao da platim za sam predmet.
Predmet mi je doneo postexpress (mada je tretiran kao paket), nisam imao srecu da se posiljka ne otvara, a ukupno sam morao da platim (dinara):
464,50
119,50 je PDV - od carinskih dazbina (5 eur x 119,50 din/eur = 597,50 (carinska osnovica), odnosno PDV 20% = 119,50 din) - po carinskoj deklaraciji,
345,00 - koje nisam znao za sta su troskovi.

Kasnijim raspitivanjem sam saznao strukturu i tih 345,00.
Naime svaka posiljka u posti carinjenja, koja se ˝otvara˝, odnosno po sluzbenoj duznosti podnosi na na carinski pregled, se od strane poste naplacuje - u mom slucaju 300,00 dinara, jer su posiljku tretirali kao paket. (za pismo bi to bilo 100,00 dinara).
45,00 dinara je trosak Uplate Nalogom za uplatu - provizija za uplatu na žiro (tekući) račun Carine, tih 119,50.

Dakle, postoji i taj trosak - podnosenja posiljke na carinski pregled, i to svakako i ocigledno, nezavisno da li se posiljka ocarini ili oslobodi od placanja carine.
Igrom slucaja, sam nesto ranije imao i jedno pismo za koje sam takodje morao da platim 100,00 dinara - iako je je na pismu bio pecat carine OSLOBODJENO CARINE.
(ranije sam mislio da sam platio zapravo neku dodatnu postarinu, a ustvari se radilo o podnosenju pisma na carinski pregled)

Evo i od mene jednog korisnog linka: http://www.kamatica.com/novcanik/evo-kol...lajn/10238
Koja je vasa DUZiNA GAZiSTA? By sasacv68

Citiraj
Za pakete se plaća i postexpressu dostava od carinarnice do tebe, bilo 110 din, sada valjda 160 din.

Citiraj
(25.01.2015, 10:31)hasegawa Piše: Za pakete se plaća i postexpressu dostava od carinarnice do tebe, bilo 110 din, sada valjda 160 din.

Sta se podrazumeva pod paketom kod njih?

Citiraj
Sve što nije pismo... Nekad i pucketava koverta bude paket, kako ti se zalomi.

Citiraj
Opet moram da demantujem.
Pre par dana sam dobio nesto u paketicu, bilo je u GPC Beograd bar 7 dana, nista nisam platio pri preuzimanju.
I meni uvek donosi postar, jos uvek mi nije doneo Post express.

Citiraj
(25.01.2015, 12:53)Vesic1 Piše: Opet moram da demantujem.
Pre par dana sam dobio nesto u paketicu, bilo je u GPC Beograd bar 7 dana, nista nisam platio pri preuzimanju.

To je izgleda kako se zalomi. Imao sam situaciju kada sam, naivac, naručio za 400 evra robu i morao da plaćam špeditera pored svega ostalog. Zato sam i prekinuo sa tim ali vidim da za sitno može pa ću probati da vidim kako ću da prođem.

Citiraj
(25.01.2015, 00:21)Vesic1 Piše: Desavalo se da 50 komada nekih slipova prvi put stigne sa carinom, a drugog puta nisu hteli da mi isporuce. Kada sam ukucao ime carinika koji mi je stopirao urucenje na google-u, video sam da su forumi puni njegovog imena.

To je ovakav slucaj, samo sto je kod mene bila smesna vrednost u pitanju. Pozvao sam carinika koji mi je rekao ''U redu, mala je vrednost, ali sta ce tebi 50 slipova?'' .
Pazi ti to, njemu smeta sto sam uzeo 50 slipova. A pre toga, sve je regularno proslo kod drugog carinika. Pa kako to?
Isto su mi trazili da radim spediciju i ne znam sta jos bese, sto su suludi troskovi.

Nakon dostavljanja fakture i nekih pisanja upravi carine, pustili su da mi stigne.
Inace to sam narucio za drugara, pa sam bio jos u goroj situaciji.

Da ne bih pominjao ime poznatog carinika, evo link pa citajte
http://www.parapsihopatologija.com/forum...55&page=11

Citiraj
(25.01.2015, 13:06)Vesic1 Piše: To je ovakav slucaj, samo sto je kod mene bila smesna vrednost u pitanju. Pozvao sam carinika koji mi je rekao ''U redu, mala je vrednost, ali sta ce tebi 50 slipova?'' .
Pazi ti to, njemu smeta sto sam uzeo 50 slipova. A pre toga, sve je regularno proslo kod drugog carinika. Pa kako to?

Ma ista je situacija i kada lično prenosiš preko granice. Sve zavisi na koga ćeš naići, kako je tog dana raspoložen, koliko je gladan ... A tamo si lično pa problem odmah rešavaš. Ovde sve stiže u BG, pa kad ja izračunam troškove odlaska (barem jednog), telefon, faks...Problem je u tome što i u zakonu ima isuviše "može" pa im se "može". Ako se baš zapale imaju pravo da sve ocarine je šta znači formulacija "se radi o povremenim pošiljkama" ? Šta je merilo da li je nešto povremeno ili ne ? Jedna godina, mesec, nedelja... ?
Piše da je od carine oslobođeno samo ono što stiže od fizičkog lica. Znači za sada tolerišu kada je nešto sitno poslato od strane firme ali mogu da ti lupe carinu i tu ako hoće, pa da bude skuplje nego sam predmet. "Može"... pa mogu i ja ali godine stižu Smile

Citiraj
(25.01.2015, 12:53)Vesic1 Piše: Opet moram da demantujem.

U NS sa carine pakete donosi Postexpress koji vrši "biznis uslugu" za Poštu po posebnom ugovoru
i cenovniku, tj. raznosi pošiljke umesto Pošte, koja sada raznosi samo pisma do 2kg.

Citiraj
Do sada sam primio dvadesetak pošiljki iz inostranstva. Samo sam jednom ili dvaput nešto platio prilikom preuzimanja.

Čini mi se da detaljnije kontrolišu pošiljke iz zapadnih zemalja nego iz Kine. Takođe se veći paketi duže zadržavaju na carini, što valjda znači da ih detaljnije gledaju.

Citiraj
I meni stalno stižu paketi iz inostranstva, pri čemu su mi samo dva puta naplatili PDV (drugi put zbog pogrešno naznačene vrednosti pošiljke na fakturi, što nije bila greška carinika, već prodavca), a carinu - nikad. Cigareta Međutim, vodim računa da vrednost pošiljke nikada ne pređe 50 evra.
Samo da pojasnim - kada kažem "stalno" mislim na to da mi pošiljke stižu u proseku na svakih 10-ak dana.

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 2 Gost(a)