• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 1 Glasova - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Garancija na kupljene predmete na Limundu i Kupindu
Ovu temu otvaram jer me zanima kako LT gleda na pojedine vrste garancije na njihovom sajtu.
Mnogo prodavaca daje garancije od 3 meseca, 6 meseci, godinu dana pa cak i vise.

Problem je sto koliko ja znam, garancija je verodostojna ukoliko dobijete popunjen garantni list i fiskalni racun, sa sve pecatom od radnje koja nam je to prodala.

Znam da LT ne zanima nista posle 14 dana, jer je to rok za reklamaciju. Kakvu god garanciju imali, to njih ne zanima.

Kako LT gleda na to kada prodavac da garanciju godinu dana, a ne dostavi nam fiskalni racun?
Takodje kako gleda na to kada prodavac daje takozvanu usmenu garanciju, da li je to uopste po pravilima ako je naglasio u uslovima prodaje da se radi o usmenoj garanciji?
Ja sada mogu usmeno da dajem 5 godina garancije, i posle godinu dana da se izgubim negde.

Citiraj
Mislim da si sam dao odgovor - ne zanima ih. Takva garancija jeste prihvatljiva na sudu, ako dođe do toga, ali bez suda ne vredi ničemu. Tačnije vredi koliko i čovek koji je dao. Po novom ne mora da bude garantni list, dovoljno je samo fiskalni račun ali i to važi dok postoji ta radnja. Inače moraš da ganjaš uvoznika.

Citiraj
Ok, ja sam mislio na to da ako je predmet u pisanoj garanciji od godinu dana naprimer, pokvari se posle tri meseca, oni prodavca nece dirati, iako i dalje prodaje preko njihovog sajta isti predmet sa istom duzinom garancije, to sam razgranicio, odnosno to sam doziveo.

Mene zanima da li je dozvoljeno davati usmenu garanciju?

Citiraj
(25.01.2015, 13:09)Vesic1 Piše: Mene zanima da li je dozvoljeno davati usmenu garanciju?

Isto kao što je dozvoljeno i ono što si naveo za profil kupca... Nema veze sa njima. To mu dođe pisanje po tarabi. No, valjda će sutra neki admin videti ovu temu pa ti dati tačan odgovor.

Citiraj
(25.01.2015, 13:16)blistok Piše:
(25.01.2015, 13:09)Vesic1 Piše: Mene zanima da li je dozvoljeno davati usmenu garanciju?

Isto kao što je dozvoljeno i ono što si naveo za profil kupca... Nema veze sa njima. To mu dođe pisanje po tarabi. No, valjda će sutra neki admin videti ovu temu pa ti dati tačan odgovor.

Može i na tarabi da napiše pa da ti pošalje Samo skupa poštarinaWink

Citiraj
(25.01.2015, 12:34)Vesic1 Piše: Ovu temu otvaram jer me zanima kako LT gleda na pojedine vrste garancije na njihovom sajtu.
Mnogo prodavaca daje garancije od 3 meseca, 6 meseci, godinu dana pa cak i vise.

Problem je sto koliko ja znam, garancija je verodostojna ukoliko dobijete popunjen garantni list i fiskalni racun, sa sve pecatom od radnje koja nam je to prodala.

Znam da LT ne zanima nista posle 14 dana, jer je to rok za reklamaciju. Kakvu god garanciju imali, to njih ne zanima.

Kako LT gleda na to kada prodavac da garanciju godinu dana, a ne dostavi nam fiskalni racun?
Takodje kako gleda na to kada prodavac daje takozvanu usmenu garanciju, da li je to uopste po pravilima ako je naglasio u uslovima prodaje da se radi o usmenoj garanciji?
Ja sada mogu usmeno da dajem 5 godina garancije, i posle godinu dana da se izgubim negde.

Po mom misljenju prodavac nema pravo da navede u aukciji da daje garanciju vise od 14 dana ako to nemoze da da pismenim putem.To tipa dajem garanciju 3 meseca,a nema nista napismeno nepije vodu.Papir sve trpi,a Reč nista.

Sto se ovih 14 dana tice to je zakonski uredjeno,i kupac ima pravo na vracanje predmeta u roku od 14 dana imao pismenu garanciju ili ne.Za sve duze rokove mora imati napismeno inace garancije nema,to sto ce neko usmeno reci garantujem 60 dana,idi begaj,za 60 dana nece Vas se ni secati.

Citiraj
[Slika: theforeigner.jpg]

Citiraj
(25.01.2015, 12:34)Vesic1 Piše: ...

Pa to rade i firme :-)) Kupis usisivac, crkne za godinu dana (od dve koliko traje obavezna garancija), servis te posalje kod njih da uzmes novi, njih nema :-))))))) Nestali :-)))))))))

A cini mi se da ovde ima firmi koje "limunduju", pretpostavljam da su im garancije regularne, na papiru sa fiskalnim racunom. Pa ako u medjuvremenu nestanu - nista neobicno, kao sto rekoh, nestaju i radnje.

Citiraj
Do sada nisam imala situaciju da je prodavac davao garanciju na koju se kupac pozvao posle određenog vremena, recimo posle 3, 6 meseci i slično. Uglavnom istu daju pravna lica, ali to je pre pitanje za Kupindo. Što se tiče roka za reklamaciju, posredujemo u roku od 15 dana od preuzimanja predmeta tj ako je kupac u tom roku prijavio problem sa predmetom.
lotr

Citiraj
(30.01.2015, 15:38)Alduin Piše: Do sada nisam imala situaciju da je prodavac davao garanciju na koju se kupac pozvao posle određenog vremena, recimo posle 3, 6 meseci i slično. Uglavnom istu daju pravna lica, ali to je pre pitanje za Kupindo.

Daju garancije i na Limundu i na Kupindu iako nisu pravna lica.
A evo ja sam primer koji vam je se obratio posle 3,6 meseci i slicno.

A ne vidim razlog zasto se ne bih obratio kada je prodavac koji mi je dao garanciju godinu dana, posle 10 meseci ignorisao, a i dalje je prodavao taj isti predmet sa tom istom garancijom. Pa to je cista prevara koja se tolerise. Ja da nisam imao tu garanciju sigurno ne bih ni kupio od njega jer uopste nije povoljan sa cenama, a ni sa kvalitetom, sto videh kasnije.

Malo je bezveze sto ja sada mogu tako na vasem sajtu da obmanjujem kupce.
Dajem godinu dana garancije na sve, i niko me ne dira iako to ne postujem.

Citiraj
Tu postoji i jedan praktičan problem - arhiviraju se aukcije posle 5 meseci a poruke posle 60 dana. Ne može se ni ustanoviti da li vam je neko dao garanciju pre tog perioda ili ne.
lotr

Citiraj

Citiraj
(30.01.2015, 16:58)Alduin Piše: Tu postoji i jedan praktičan problem - arhiviraju se aukcije posle 5 meseci a poruke posle 60 dana. Ne može se ni ustanoviti da li vam je neko dao garanciju pre tog perioda ili ne.

Pa dobro, ocigledno je da Limundo ne moze da garantuje za garancije, iz prakticnih razloga. Meni, pak, nije jasno sta uopste znaci garancija koju daje prodavac bez fiskalnog racuna, ili samo usmena garancija. Prodavac se time obavezuje da ce uzeti nazad predmet i vratiti novac ako u tom roku prestane da radi (kao sto u sustini rade firme)? Mogu da se kladim da mu tako nesto nije palo napamet. Verovatno misli da moze da garantuje da ce predmet raditi bar toliko, koliku je dao garanciju, a to su, u najboljem slucaju, pusti snovi.
Primer: Crkao mi je net-book, mislim da je ploca, a mozda je i procesor, jer mi se nije isplatilo ni da ga dajem na postavljanje dijagnoze. Izvadila sam hard, koji nije nikad na odmet i ostalo bih, teoretski, mogla da prodam - monitor, tastatura, kuciste, gigabajt memorije, flet kabl, itd. Sve je to radilo u momentu iznenadne smrti. Samo mi ne bi palo na kraj pameti da garantujem da ce ponovo proraditi, a kamo li raditi neko odredjeno vreme.
Mislim da na taj nacin treba kupac da razmislja, kad vidi da neko daje garanciju koju, realno, moze da okaci macku o rep. Ili barem da od prodavca trazi da mu precizira sta znaci garancija koju nudi.

Citiraj
Ako su u pitanju preduzetnici i pravna lica po ZZP-u oni imaju obavezu davanja garancije.
Fizicka lica nemaju jer taj zakon za njih ne vazi. Posto je 90 odsto trgovine na limundu izmedju fizickih lica tj. obicnih gradjana, limundo je tih 14 dana uveo kako bi se koliko toliko zastitili kupci, jer ima puno skart robe, losih prodavaca koji kriju ostecenja naravno s vremena na vreme uleti tu i pokoji prevarant.

Citiraj

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 1 Gost(a)