• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 0 Glasova - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupac odustao – ko plaća proviziju za pokretanje?
Ja sam pažljivo gledao naziv teme u kojoj se o ovome raspravljalo i primetio da je rasprava koja ovde sledi zapravo oftopik jer se ta tema zove " Refundacija troskova za neuspelu prodaju i promocije..." a ovde se radi o uspeloj prodaji samo što je kupac odustao. Zato sam, u maniru dobrog ponašanja na javnom internet forumu pokrenuo ovu temu kako ne bismo oftopičili u onoj i kako bi se ova tema izdvojila kao specifična.
Ukratko – pretpostavimo ovakvu situaciju:
Prodavac postavi aukciju sa nekim "promotivnim opcijama" kao na primer viša početna cena. I plati proviziju za pokretanje aukcije sa višom početnom cenom – u budućem tekstu "the provizija". I aukcija teče i neko pobedi na toj aukciji. Prodavcu se naplati i dodatna provizija od 4 posto za prodat predmet. I onda kupac odustane od kupovine iz nekog razloga. Prodavcu se u tom slučaju vraća provizija za prodat predmet od 4 posto, ali ne i the provizija - provizija za pokretanje aukcije i ostale promotivne opcije. Dakle, prodavac je u dobroj nameri pokrenuo aukciju, platio the proviziju, radi sve isključivo po pravilima Limunda ali mu je aukcija upropaštena jer je kupac odustao. Prodavac za to nije kriv – odustajanje je kupčeva volja, ali je prodavac platio the proviziju iako nije prodao predmet. Citiram iz "Uslova korišćenja internet platformi društva limundo d.o.o." koji možete pronaći na ovom linku: http://www.limundo.com/fajlovi/Uslovi_ko...Koriscenja
"Član se obavezuje da nadoknadi svaku štetu koju prouzrokuje, kako Limundo d.o.o. društvu, tako i drugim korisnicima njegovih portala. "
Šta mislimo šta je pošteno - ko u ovoj situaciji treba da snosi trošak the provizije - kupac ili prodavac?
Bilo bi lepo da ovo postane i anketa.
Ja mislim kupac.

Citiraj
Sve se slazem.
Mind Full or Mindful?

Citiraj
Jessss, hocemo anketu! Ko ume da je postavI Ili nije umece u pitanju nego ovlascenje?
Glasam za: Kupac

Citiraj
jasta

kupac da ispasta za svoje grehove

Citiraj
''u maniru dobrog ponašanja''
E jesi namazan Wink
Mind Full or Mindful?

Citiraj
Већ смо писали о томе, наравно да би купац требало да сноси те трошкове. Али! Лимундо своју неспособност покрива џеповима продаваца, дозволили су и Микију и Шиљи да се региструју, па кад треба да се од њих узму новци онда је тешко, знаш ти где је Дизниленд. Онда су закључили да би они могли да се удруже са Микијем и Шиљом па да отимају од продаваца, и онда се одједном појаве и Мини, Даба, Паја, Влаја... и сви заједно са Лимундом отимају од продаваца.

Citiraj
(08.11.2015, 20:53)BitterLemon Piše: Већ смо писали о томе, наравно да би купац требало да сноси те трошкове. Али! Лимундо своју неспособност покрива џеповима продаваца, дозволили су и Микију и Шиљи да се региструју, па кад треба да се од њих узму новци онда је тешко, знаш ти где је Дизниленд. Онда су закључили да би они могли да се удруже са Микијем и Шиљом па да отимају од продаваца, и онда се одједном појаве и Мини, Даба, Паја, Влаја... и сви заједно са Лимундом отимају од продаваца.

Kolega, bez ikakve namere da dovedem u pitanje tvoje pravo na slobodno izražavanje mišljenja, ALI
Tema je da utvrdimo šta mislimo o tome šta je pošteno - ko treba da plati bez insinuacija da li neko čini nešto nepošteno vezano za ovu pojavu.  Tako da lepo molim - ako može da se držimo pitanja.

Citiraj
(08.11.2015, 21:07)serjoza Piše:
(08.11.2015, 20:53)BitterLemon Piše: Већ смо писали о томе, наравно да би купац требало да сноси те трошкове. Али! Лимундо своју неспособност покрива џеповима продаваца, дозволили су и Микију и Шиљи да се региструју, па кад треба да се од њих узму новци онда је тешко, знаш ти где је Дизниленд. Онда су закључили да би они могли да се удруже са Микијем и Шиљом па да отимају од продаваца, и онда се одједном појаве и Мини, Даба, Паја, Влаја... и сви заједно са Лимундом отимају од продаваца.

Kolega, bez ikakve namere da dovedem u pitanje tvoje pravo na slobodno izražavanje mišljenja, ALI
Tema je da utvrdimo šta mislimo o tome šta je pošteno - ko treba da plati bez insinuacija da li neko čini nešto nepošteno vezano za ovu pojavu.  Tako da lepo molim - ako može da se držimo pitanja.

Citiraj
(08.11.2015, 17:32)serjoza Piše: "Član se obavezuje da nadoknadi svaku štetu koju prouzrokuje, kako Limundo d.o.o. društvu, tako i drugim korisnicima njegovih portala. "

A sta da radimo ako kupac odustane od predmeta, ali je dovoljno bezobrazan da mu predmet i posaljem i onda trazi namerno reklamaciju?

Pojeo vuk magarca?

Opet prodavac snosi deblji kraj.

Mrs bre!

Dosta mi je toga!
Mind Full or Mindful?

Citiraj
Svaki normalan covek ce reci da treba da snosi kupac.
Svako neka svoje greske placa!

Citiraj
U ovom sistemu na kome funkcionise Limundu, ja mislim da je posteno da prodavac plati ponovno pokretanje aukcije, troskove za promo opcije i dr. iz bilo kog razloga da se to desi, osim u slucaju kada je za to odgovoran iskljucivo Limundo kao sajt (greske u radu sajta i sl). Provizije za prodaju se vracaju prodavcu nakon neuspele prodaje.
Da li moze drugacije? Tesko, jer ekonomija pociva na utvrdjenim principima - Kad prodavac proda uslugu nekome, onda je I naplati. U ovom slucaju, Limundo pruza I prodaje uslugu p osvom cenovniku, svidjao se on nama ili ne. To je vec druga prica, moze li cena pokretanja biti manja, cak besplatna... O tome vec moze da se prica, mozda I nesto uradi, ali svakako je Limundo taj koji o tome odlucuje. Kome se cene usluga ne svidjaju, moze da bira da ne koristi te usluge.
Da li prodavac usluge/robe treba da ima stetu jer je njegov klijent pretrpeo gubitak u tom poslu? Ne, naravno. To je rizik korisnika usluge koji on mora da ima u vidu i da racuna na njega.
--

Zovem taksi (idem na sastanak). Sedam i kazem vozi u centar. Placam uslugu.
Dolazim u centar, ali ona nije dosla na dogovoreno mesto. Nema je. Kako da podnesem to + troskove koje sam imao? Setim se I kazem taksisti:
- E druze, ajd ti mene vrati mojoj kuci o svom trosku, dzaba sam dolazio!
Taksista kaze:
-Hocu, ali malo sutra. Ili plati ili nista od voznje.

Citiraj
Поређење које си направио је прост... ма нећу да кажем, да те не увредим, али ти поредиш трговину у којој важе нека начела која су прописана законима са љубавним састанком који није успео, ма знаш шта, рећи ћу, поређење је дебилно.
Таксиста није посредник између тебе и клијента па да тако резонујеш. Замисли да је таксиста Лимундо, и он ти каже да ће те возити до другог краја града где те чека неко ко ће купити телефон од тебе, и одвезе те а тамо нема никога, а ти плаћаш вожњу, јеби га, возио си се.

Они су омогућили регистровање Микија и Шиље, али нису омогућили продавцима да бирају купце нити су увели црну листу(праву а не ову лажну која постоји). Ја рецимо нећу да од мене купују новорегистровани са 0 оцена, они ме присиљавају Правилником а онда кад ме тај са којим су ме присилили да сарађујем зајебе онда ја плаћам тај цех.

Citiraj
(09.11.2015, 01:15)ljubisa.va Piše: U ovom sistemu na kome funkcionise Limundu, ja mislim da je posteno da prodavac plati ponovno pokretanje aukcije, troskove za promo opcije i dr. iz bilo kog razloga da se to desi, osim u slucaju kada je za to odgovoran iskljucivo Limundo kao sajt (greske u radu sajta i sl). Provizije za prodaju se vracaju prodavcu nakon neuspele prodaje.
Da li moze drugacije? Tesko, jer ekonomija pociva na utvrdjenim principima - Kad prodavac proda uslugu nekome, onda je I naplati. U ovom slucaju, Limundo pruza I prodaje uslugu p osvom cenovniku, svidjao se on nama ili ne. To je vec druga prica, moze li cena pokretanja biti manja, cak besplatna... O tome vec moze da se prica, mozda I nesto uradi, ali svakako je Limundo taj koji o tome odlucuje. Kome se cene usluga ne svidjaju, moze da bira da ne koristi te usluge.
Da li prodavac usluge/robe treba da ima stetu jer je njegov klijent pretrpeo gubitak u tom poslu? Ne, naravno. To je rizik korisnika usluge koji on mora da ima u vidu i da racuna na njega.
--

Zovem taksi (idem na sastanak). Sedam i kazem vozi u centar. Placam uslugu.
Dolazim u centar, ali ona nije dosla na dogovoreno mesto. Nema je. Kako da podnesem to + troskove koje sam imao? Setim se I kazem taksisti:
- E druze, ajd ti mene vrati mojoj kuci o svom trosku, dzaba sam dolazio!
Taksista kaze:
-Hocu, ali malo sutra. Ili plati ili nista od voznje.

Vidi se da prodaješ isključivo preko Kupinda. Big smile
Boldovao sam delove koji nisu u vezi sa pitanjem koje sam postavio, a primer sa taksijem - ja ne razumem analogiju, ali dobro - pišemo glas da prodavac treba da snosi troškove.  Smile

Citiraj
serjoza, ja kad bih mogao da priustim stan na Maldivima, ne bih placao takse Srbiji.
Analogija: "Taksi" je Limundo, "ja" sam prodavac, a "ONA" je kupac.

Citiraj
(09.11.2015, 01:28)ljubisa.va Piše: serjoza, ja kad bih mogao da priustim stan na Maldivima, ne bih placao takse Srbiji.
Analogija: "Taksi" je Limundo, "ja" sam prodavac, a "ONA" je kupac.

To razumem, ali nije ti taksista ugovorio sastanak i naplatio proviziju za srećan kraj.  Wink

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 1 Gost(a)