• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 4 Glasova - 4 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koliki su troskovi slanja ? cenovnici, usluge, sta koliko kosta...
Uzvičnik 
Evo teme u kojoj se mozete informisati, sta sve zapravo cini troskove slanja posiljke, kakve sve vrste posiljaka postoje i izabrati odgovarajucu opciju, za slanje vase posiljke.

Cena posiljke zavisi od mase(kg) i gabarita(dimenzija) same posiljke, kao i nacina slanja (vrste posiljke) - odnosno usluga koje se koje se koriste (obicna, expres, vrednosna, otkupna i sl.) Dakle ne zavisi od odredista (koliko daleko putuje), osim ukoliko se ne salje u inostranstvo, kada je i to bitan faktor.

Evo za pocetak jednog uporednog pregleda, troskova slanja, zavisno od vrste posiljke, operatera i mase same posiljke.
* Napominjem da su izrazene osnovne cene - bez ikakvih dodatnih i posebnih usluga - dakle, minimalne cene, za posiljke do 10kg !

[Slika: 1402ab.jpg]

Uocljivo je da je manje gabaritne predmete, mase do 2kg, najpovoljnije slati Poštom.
- Obicno pismo je pošiljka u zatvorenom omotu (koverti)koja, u pogledu dimenzija i mase, odgovara uslovima za pismo. Najjeftinija varijanta, ali se slanje/primanje ne registruje, sto znaci da ne postoje dokazi da je posiljka uopste poslata, odnosno primljena.
- Pismo - Pošiljka sa potvrđenim uručenjem je registrovano pismo, bez označene vrednosti, za koju se pošiljaocu izdaje potvrda o prijemu, a primaocu se uručuje uz potvrđenje prijema. Nesto skuplja varijanta, ali postoji dokaz o slanju/prijemu. Takvo pismo je oznaceno brojem u formi AAxxxxxxxxxRS i ovo pismo se ne moze pratiti.
- Preporuceno pismo - Preporučena pismonosna pošiljka je registrovana pošiljka, bez označene vrednosti, za koju se pošiljaocu izdaje potvrda o prijemu pošiljke, a primaocu se uručuje uz potvrđenje prijema i koja se posebno evidentira u svim fazama. Jos malo skuplja varijanta, pismo je oznaceno brojem u formi RExxxxxxxxxRS i za ovo pismo mozete pratiti, gde se u kom trenutku nalazi od prijema do urucenja, klikom  na POŠTINOM SAJTU.
Posiljke teze od 2kg se ne mogu poslati kao pismo.
Detalje sta se tacno podrazumeva pod kojom vrstom pisma mozete videti OVDE

Tiskovina - Knjige, novine, časopise i druge štampane sadržaje je takodje najpovoljnije slati Poštom
- Obicna tiskovina, slicno kao i obicno pismo, najjeftinije, ali nema dokaza da je posiljka uopste poslata, odnosno primljena.
- Preporucena tiskovina, kao i preporuceno pismo, nesto skuplje, ali se moze pratiti...
Posiljke teze od 5kg se ne mogu poslati kao tiskovina.

Za ostale vrste posiljaka...najpovoljnije je
do 0,5 kg (a moze se reci i do 2 kg) - slanje postexpress-om
a, preko 2kg - slanje Poštom - kao paket

Kako dosta cesto i saljem i primam pismonosne posiljke, mogu slobodno reci da u zadnje vreme gotovo nema razlike u brzini isporuke (pismo/paket/kurirske sluzbe) - gotovo sve vrste posiljaka stizu danas za sutra.
Jedina razlika je u ceni, a tu je moj izbor Pismonosna posiljka - zbog ustede na transportnim troskovima.
Koja je vasa DUZiNA GAZiSTA? By sasacv68

Citiraj
Klanjam se Fantastična tabela i informacije! Predlažem da stavite na svoje aukcije ili uslove prodaje link ka ovoj temi, kupcima će stvari biti mnogo jasnije!

Citiraj
Hvala Melodi, na 1☻☻-om komenatru i dodeljenom ugledu za fantasticnu tabelu....Ne ne

...ja predlazem svim prodavcima, da link ka ovoj temi, stave na svojim aukcijama. Naravno i tabela (slika) je freware  Cool

Citiraj
Svaka čast i od mene!Klanjam se

Citiraj
Evo jos jednog uporednog pregleda, troskova slanja, zavisno od operatera i mase same posiljke, ovaj put za posiljke teze od 10 kilograma.
* Napominjem da su izrazene osnovne cene - bez ikakvih dodatnih i posebnih usluga - dakle, minimalne cene, za posiljke preko 10kg !

[Slika: 2898l51.jpg]
* +10/kg znaci da se na svaki naredni kilogram, placa + 10 dinara, na predhodno izrazenu cenu.

Uocljivo je da je najpovoljnije slanje Postom - kao paket, ali je to limitirano maximalnom tezinom paketa - do 31.5kg.
Kurirske sluzbe prenose i teze posiljke, dok AKS i BEX imaju i posebne cenovnike za neke specificne predmete  (auto limarija, bicikl, motorcikl i sl.)
Neke kurirske sluzbe takodje imaju  tzv. volumenski obracun mase - za predmete velike zapremine - odnosno vecih gabarita.
Detalje oko toga naravno mozete saznati na njihovim sajtovima.

Citiraj
Carski! Hvala puno i svaka čast!Klanjam se

Citiraj
@sasacv68: da li ste raspoloženi da napišete za naš korpo blog jedan tekst na ovu temu?
Pronalazim načine, a ne izgovore.

Citiraj
Ja preko poste ne platim ispod 350 dinara, pa makar to bila i mala stvar do 1 kg

Citiraj
Kod BEX-a mozes varati sto se tice kilaze kako bi postarina bila jeftinija jer kuriri ne proveraju ni sa vagog ni odokativno. samo strpaju u kombi i odoze. Sve podatci se govore preko telefona ili popunjavanjem forme za zakazivanje kurira na sajtu Smile

Ja licno nesaljem preko BEX-a ali sam nekoliko puta slao ranije i za pakete koji su bili teski 15kg, ja sam rekao 5kg Smile.

Citiraj
I od mene kapa dole...a to pokrece ono sto sam pisala i Limundo timu i na FB-u....zaista bi bilo jako jako dobro ( jer nije to samo u interesu kupaca i prodavaca, nego i Limunda) da Limudno napravi neki poseban ugovor sa jednom kurirskom sluzbom ( ja mislim da to treba da budePostexpres,jer su najrasprostanjeniji) i da zbog zaista velike kolicine posiljki smanje cenu dostave za posiljke sa Limunda i Kupinda....cesto,ali cesto me dusa boli kad cena transporta bude veca nego cena robe koja bude nova, kvalitetna. A desi se i da ne licitiram jer kad ukalkulisem recimo 240,00 dinara za transport,meni se ne isplati. Verujem da bi smanjenjem transportnih troskova porasla i kupoprodaja!

Citiraj
Jel moze neko da mi kaze kako naplacuje postarinu za pisma? (odnosi se na preporucena sa pracenjem recimo)
Vidim da neko uzima 70din, neko 100din i tako dalje.

Posto nema svako od nas vagicu za merenje pa da zna tacnu tezinu pisma, ne zna da li ce se naplacivati markice u posti taj dan kada salje ili nece, kako Vi naplacujete postarinu za preporucena pisma?

Ovo me bas zanima zato sto cujem da je covek dobio negativnu jer je naplatio 100din za postarinu, a postarina bila 92din Undecided

Takodje me zanima naplacujete li sigurnosnu kovertu koja kosta oko 25din najmanja, bar kod mene.

Citiraj
A tek treba pohvaliti postu sa starim cenama. To niko nije koristio pre...I onda kad su ljudi provalili koliko je jeftinije slati pakete postom (a dodje isto kao i post express) onda su odjednom duplirali cene.
To znaju oni koji su redovno slali i primali preko poste, kao ja na primer Smile.
Ovi iz pupsa resili da zaposle jos jedno 1000 svojih pa odma dizi cene Smile

Citiraj
(29.11.2014, 15:26)Vesic1 Piše: Jel moze neko da mi kaze kako naplacuje postarinu za pisma? (odnosi se na preporucena sa pracenjem recimo)
Vidim da neko uzima 70din, neko 100din i tako dalje.
Posto nema svako od nas vagicu za merenje pa da zna tacnu tezinu pisma, ne zna da li ce se naplacivati markice u posti taj dan kada salje ili nece, kako Vi naplacujete postarinu za preporucena pisma?
Ovo me bas zanima zato sto cujem da je covek dobio negativnu jer je naplatio 100din za postarinu, a postarina bila 92din  Undecided
Takodje me zanima naplacujete li sigurnosnu kovertu koja kosta oko 25din najmanja, bar kod mene.

Vagicu mozete nabaviti na Limundu, odnosno Kupindu. Salim se naravno, ali bez vagice, ne verujem da mozete precizno da definisete masu posiljke.
Namerno kazem posiljke, a ne samo predmet, jer ponekad, zavisno od nacina pakovanja, zapakovana posiljka moze biti znacajno teza i svrstati posiljku u visi cenovni razred. To naravno zavisi od osetljivosti predmeta i nacina obezbedjivanja od loma, kao i od vrste omota same posiljke.
Opet, i ako imate vagicu, a ona nije precizna, desava se da masa posiljke bude na granici, pa opet ne mozete bas sa sigurnoscu tacno odrediti masu. Kako troskovi transporta moraju biti realni i odgovarati cenovniku transportne službe i kako nije dozvoljeno naplaćivati kupcu veću sumu od realne za pakovanje i slanje predmeta (Pravilnik), jasno je, da moramo biti obazrivi u konacnom ˝naplacivanju postarine od kupca˝.

Kako se ja snalazim u takvim okolnostima:
Ja na gotovo svim svojim predmetima naznacim i to koja je masa predmeta. Nakon kupovine, zavisno od cene, vrste predmeta i potrebnog pakovanja, preuzimam inicijativu i saljem kupcu predefinisanu poruku (u kojoj predhodno izbacim nepotrebno) ukazujuci mu na taj nacin na najpovoljnije slanje:
˝Čestitam na kupovini!
Predlažem da, ako se slažete, kupo-prodaju obavimo ovako:
Uplatite cenu predmeta: iznos
+ iznos za troškove slanja kao preporuceno vrednosno pismo preporučena tiskovina  Poštom–(tako Vam je najjeftinije),
+ iznos za koverat,
Dakle ukupno: iznos
Oko opcija slanja i plaćanja se naravno možemo dogovoriti, u okviru onoga sto je ponudjeno uslovima prodaje. ˝

Nista ne namecem kupcu, a troskove slanja i cenu koverte izkazujem u realnom iznosu. Koverat naplacujem  samo ukoliko ga zaista koristim, kada mi realno predstavlja trosak - uglavnom za predmete sa malom cenom (ispod 100din), a ponekad mu i ¨prilagodim cenu¨ samo da bi se zaokruzio ukupan iznos za uplatu (190, umesto 186). Ponekad i ne naplatim koverat (kada vec bude okrugla cifra za uplatu). Ostale stvari, potrebne za pakovanje (kutijica, papir, stiropor, selotejp, kanap...) ne kalkulisem.
Kupci se uglavnom sloze sa mojim predlogom oko troskovnika (cesto i sami uplate veci zaokruzeni iznos) ili jednostavno izaberu kurira za slanje - pa onda plate postarinu - po ceni koju je kalkulisao neko drugi, a ne ja (u tom slucaju se naravno moraju zaliti operateru-zbog vise naplacene postarine).
Ponekad se desi da omanem u troskovima slanja (posiljka na granici masa, pa posiljka bude laksa) ili u posti umesto preporuke, greskom unesu da se posiljka salje sa potvrdjenim urucenjem (sto je nesto jeftinija opcija slanja), pa tako naplatim od kupca vece troskove od realnih. U takvom slucaju, kupcu saljem objasnjenje, zasto je doslo do greske, kao i poruku:
˝Izvinjavam se zbog ovoga i kazite ako zelite da vam na neki nacin refundiram to sto sam vam vise izkalkulisao i naplatio troskove postarine˝.
Svi prihvate objasnjenje i niko mi do sada nije trazio refundiranje, valjda svesni da su generalno odlicno prosli sa troskovima slanja.

Naravno da se desi i da pogresim, na svoju stetu (posiljka na granici masa, pa posiljka bude teza, ili me iznenadi naplacivanje doplatne markice).
U takvom slucaju, nikada nisam trazio od kupca da naknadno pokrije vece troskove, a naravno, niko se nije ni setio, da sam to ponudi  Smile .

Takodje to sto je neko u opisu ili dodatnim uslovima prodaje naveo da je slanje preporuke 100 dinara (a to nije realna cena slanja) i kupac kupio predmet - ne znaci da se kupac saglasio sa tim (smo nije bio dobro informisan koliki su stvarni troskovi) - jer ukoliko eventualno kupac to reklamira, stav Limunda ce biti da nije dozvoljeno  naplaćivati kupcu veću sumu od realne za pakovanje i slanje predmeta i eto opomene. Naravno to je moje misljenje, a neka me demantuje Limundo ako to nije tacno.

Mislim da je svakako veoma bitna dobra komunikacija i informisanje kupca - eto, ja do sada nisam imao nikakvih problema sa kupcima, oko postarine.

Citiraj
sasacv68 svaka čast na uloženom trudu. Veoma pregledne i za sve nas korisne tabele. Možda nisam dobro uočio, da li si negde obuhvatio vrednosnu pošiljku?
Pozdrav PRIJATELJU Smile

Citiraj
Nije obuhvacena vrednosna posiljka, prikazane samo osnovne cene - bez ikakvih dodatnih i posebnih usluga - dakle, minimalne cene.
U planu je jos najmanje jedna uporeedna tabela - samo sa dodatnim i posebnim uslugama, gde bi i vrednosna posiljka bila obuhvacna, kao i sve druge usluge koje se dodatno naplacuju.

BTW nemam nista protiv i da neko drugi to odradi. Dam po  ziveli
cao

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 1 Gost(a)