Limundo Cafe

Puna Verzija: legalna ili nelegalna trgovina
Ovo je svedena verzija Limundo Cafe-a. Ovde se nalazi Limundo Cafe pun boja, lepote i radosti.
Pročitala sam zanimljiv tekst na Limundo blogu http://blog.limundograd.com/2015/08/da-l...ponasanje/ koji me je naveo na razmišljanje...
Naime, u tekstu je lepo objašnjeno šta je kršenje autorskog prava i da li je prodaja na primer polovnih udžbenika kršenje zakona, odnosno neovlašćena trgovina. Naravno, nije. E sad, zanima me kako se tretira na primer prodaja novih knjiga, da li je to obavljanje prometa za koji bi trebalo da se negde registruje neka vrsta pravnog lica ili ne? Na primer, ja u nekoj razmeni dobijam nove knjige, nekad i kupim u knjižari kad naletim na neke super popuste na veću količinu. A naravno, imam i polovne knjige koje mi nisu više potrebne. U aukcijama naznačim jasno kad je knjiga nova i nekorišćena a kad je polovna, jer to je važno i meni i kupcu, često ljudi vole novu knjigu da kupe, za poklon, za kolekciju i slično. Da li se prodaja novih knjiga može smatrati kršenjem zakona i šta raditi? Pisati da su nove knjige polovne, na kraju po onom pravilu da kad ste nešto kupili i izneli iz prodavnice to je polovno... Bilo bi lepo i na blogu da se posveti vreme tumačenju ovakvih stvari. Ili na primer, šta je sa onima koji uvoze lap top računare, donose polovne iz inostranstva, iako su polovni, da li je tu neko kršenje zakona na snazi, pogotovo što je tu u pitanju i uvoz, najverovatnije prenos bez carine i slično. Svako od nas može da kaže da je to sve iz kućne kolekcije, kao što sam na pimer ja rasprodala sve svoje cd-ove zaista su bili iz kućne kolekcije, ali kad neko prodaje 50 računara svakako nisu iz kućne kolekcije, a opet, nije pravno lice za obavljanje prometa... Neke stvari tu nisu najjasnije ni u zakonu izgleda... Hmm

BitterLemon

Да се дословно поштује то слово Закона не би постојала ниједна пијаца у земљи Србији.
Половна роба је половна роба, чим нема фискалног рачуна то је половно, једина разлика је у стању предмета, неки су некоришћени а неки су рабљени. Нико те не може спречити да продајеш из куће. Стоји да могу да казне професионалне продавце ако желе, и то врло просто, ако ти бану на кућни праг а ти у стану/кући имаш кутије уместо намештаја они могу да ти траже порекло робе, које мораш да доказујеш. Ипак, већину овде чине људи који продају оно што им више не треба.
Чак и та врста продаје подлеже одређеном опорезивању, ако пређе норму коју држава пропише, типа ако је та норма 2.000.000 динара и ако неки продавац оствари бруто промет у том износу мора да плати порез на доходак. Верујем да постоји можда неколицина на Лимунду који спадају у ту категорију, њих би могли да гањају уколико затраже од Лимунда податке чланова чији је промет у једној години прешао ту цифру.

Овде је сјајно то објашњено:
http://www.draganvaragic.com/blog/placan...icka-lica/
I na kraju sve se svodi na ovo:

Zakon republike Tunguzije

-------------------------

-zakon su stvorila viša klasa prema svojim potrebama

-zakon se prilagodava amandmanima prema potrebama više klase

-zakon je isti za sve iz više klase, za ostale nema zakona vec samo obaveze i prava
 a i prava su ogranicena amandmanima.

Obaveza više klase
------------------

-prikazivati sebe i svoju porodicu u najboljem svetlu u zemlji i inostranstvu

-održavati brojnost clanova do maksimalne izdržljivosti donje klase

-održavati donju klasu na ivici egzistencije da se ne bi navikli na bolje. Ako se neko
 iz donje klase uzdigne, muzti ga do maksimuma.

-obezbediti kupovinu jeftinih diploma da se ne bi brukali svojom nepismenošcu.

-obezediti da svaki clan više klase bude bar jedan dan na nekoj višoj funkciji jer 
posle toga slede doživotne beneficije i velike penzije.

-viša klasa cini državu, sve što je državno je ujedno i vlasništvo više klase
te prema tome može sa njim raspolagati prema svojoj volji.

obaveza niže klase
-------------------

-nižu klasu cini narod, biljke i životinje, narod da radi, životinje da se kote
a biljke da rastu

-samo prva grupa (narod) je u obavezi da placa porez

-za radno sposobne: raditi, cutati i opet raditi

-za umno sposobne: cutati i uciti o svom trošku, ako nešto nauce i zaposle se u inostranstvu
 da pricaju lepe stvari o Tunguziji, ako budu lepo pricali možda jednog dana postanu viša klasa.

-životinje koje se ne kote uvek možemo zameniti mesom iz Argentine

-biljke koje ne rastu zameniti akvaparkovima, bolje da jedan uživa nego celo selo da dubri i zaliva

-redovno placati porez unapred i prijaviti sve sumljive neplatiše

-nikad ne sumljati u višu klasu jer oni znaju zašto

ima još toga....

svaka slicnost sa mojom domovinom je...namerna