Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - jugana - 31.01.2015

(31.01.2015 11:14)blistok Piše:
(31.01.2015 09:58)Alduin Piše: Da li je reklamacija kupca opravdana?

Ukratko - nije.
Po meni, prodavac nije postupio fer jer je prećutao bitnu činjenicu. Ne znam koliko košta punjač za lap top ali čak i da je mala suma u pitanju, trebao je to navesti. Onaj ko kupuje ispravan lap top želi i da počne odmah da ga koristi a ne da vija gde će da nađe punjač. Sa druge strane, time što nije naveo tu činjenicu on, tehnički, nije prekršio nikakvo pravilo niti je lagao.
Kupac može da podrazumeva bilo šta pri kupovini nekog predmeta ali to ne znači ništa. Zato postoje slike, opis aukcije pa ako je nejasno navedeno ili nedorečeno treba da se postave pitanja pre licitiranja. Kupac to nije uradio i sada može da reklamira samo ako se ne slaže nešto u vezi opisa.
I ja podrazumevam da ženske padnu kada me vide ali to se dešava samo kada je poledica tako da to, možda, nije iz razloga koje ja podrazumevam.

:-) Amin!

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 31.01.2015

Alternator je integralni deo automobila, kao baterija laptopa, pa nije isto, ali i nije
ni poneta naći pravu analogiju već samo ilusrativno.
Nije etički od prodavca što nije naglasio da nema punjača, ali pravno nije obmana.
Kupac je mogao jasno da uvidi da očekivanog punjača nema, i to da razreši pre kupovine.
Da je neki deo za koji nije mogao da vidi da nedostaje, nije mogao ni da zna da ga nema, na
to bi imao pravo reklamacije. Fer prema kupcu nije, ali nažalost je tako.
Ovo više spada u temu Neispunjena očekivanja.

Eto ideje L/K da poboljša kategoriju laptopova, da obavezno polje u prodaji bude
"ispravljač se prodaje uz laptop Da/Ne" i "ispravljač originalan/zamenski/neispravan" ili tako nešto...

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 31.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - dealla - 31.01.2015

(31.01.2015 14:53)hasegawa Piše: Alternator je integralni deo automobila, kao baterija laptopa, pa nije isto, ali i nije
ni poneta naći pravu analogiju već samo ilusrativno.
Nije etički od prodavca što nije naglasio da nema punjača, ali pravno nije obmana.
Kupac je mogao jasno da uvidi da očekivanog punjača nema, i to da razreši pre kupovine.
Da je neki deo za koji nije mogao da vidi da nedostaje, nije mogao ni da zna da ga nema, na
to bi imao pravo reklamacije. Fer prema kupcu nije, ali nažalost je tako.
Ovo više spada u temu Neispunjena očekivanja.

Slažem se.Nažalost ali tako je:

(31.01.2015 15:00)BitterLemon Piše:
(31.01.2015 13:33)hasegawa Piše: Punjač nije integralni deo laptopa, ali je sastavni deo kompleta.
Da je nov, mora da ide i punjač. Kao polovan, ne mora.
Мени је свеједно шта одлучите али само ако то буде пракса касније. Јер почеће и штампаче да продају без адаптера и да се позивају на овај преседан. Бежични телефони такође. Замислите тек мониторе који долазе из иностранства, за које су потребни специјални адаптери који се често и не могу наћи код нас. Требало би у свакој категорији у којој се предмети напајају путем адаптера а не струјног каблија да буде обавезно поље које се чекира - "Са адаптером: да ; не". Онда би избегли сваки неспоразум.
Мишљења сам да је продавац требало да нагласи то, и сасвим сам за то да се купцу дозволи рекламација, макар и да врати предмет о свом трошку. Поента је да се нађе решење у коме неће бити веће штете по оба члана, ако је купац спреман да буде на штети две поштарине и продавац би требало да пристане да уважи рекламацију.

Шта год да се одлучи у овом случају морате бити свесни да то отвара једна врата кроз која ће касније сви моћи да прођу.

Ni štampač ni bežični telefon ne mogu da rade bez adaptera za napajanje.
Laptop može da radi bez punjača (neko vreme).
Nije univerzalni presedan, rekao sam da se ta opcija stavi u kategoriju laptopova.
Možda je laptop originalno prodavan zajedno sa torbom sa logoom istog proizvođača.
Punjač sigurno jeste. Obe stvari u tom slučaju čine fabrički komplet. Mogao je kupac
da zna da je taj isti model prodavan uvek sa torbom, i da pretpostavlja da i to mora
da ide uz laptop. Ovde je prodavan polovan uređaj, laptop, ne fabrički komplet laptop,
punjač, uputstvo, miš, i štaveć.
Ako kupac očekuje i napajanje uz laptop, a istog nema na fotografijama, treba da pita
da otkloni tu sumnju. Prodavcu je možda namerno možda slučajno prošla reklamna finta,
to ne znamo.

Onda je naglasak i na oprema, ne sastavni deo. Jeste, osnovna fabrička oprema.
Fabrički se prodaje s tim u kompletu, prodavac polovne opreme ne mora.
Neko vreme radi, znači da je ispravno. Za punjač da bi radio ti treba i neka struja i napon,
a to ne ide u kompletu.
Prodavac je prodavao laptop, ne fabrički komplet laptop sa punjačem.
Kupac je očekivao da je to tako, ali ne mora biti.
Ne vidim poentu potenciranja da je presedan, sam LT kaže da svaki slučaj posebno razmatraju
pa je svaki i presedan sam za sebe. Uređaji koji ne mogu da rade uopšte bez spoljnog napajanja,
moraju imati naglašeno ako isti nemaju. Ovaj uređaj može da radi i bez spoljnog napajanja, mada
nije etički ostaviti nedoumicu. "Prodajem polovni latop" ne implicira prodajem laptop sa punjačem,
pogotovo ako nije na slici. Normalno je za očekivati to, ali nije striktno pravno.
Šta je uopšte LT tu rešio, ako je rešio?

RE: Najbolje rešenje - blistok - 31.01.2015

(31.01.2015 12:45)BitterLemon Piše: Ово је компликована ситуација, с обзиром да је пуњач саставни део предмета логично је да се наведе кад не иде а не кад иде уз предмет. Пуњач, полован, кошта око 15 еура, и то је касније купцу додатни трошак. Ко спречава сутра неког продавца да продаје нов лаптоп и да га испоручи без пуњача? То је исто као да ти продају телевизор без даљинца а да ти то не наведу у аукцији. Исто као када би вам неко продао исправан ауто без акумулатора, а онда вам после каже па ниси питао да ли има. На аукцији се морају навести сви недостаци.
Недостатак = све оно што недостаје у односу на то када купиш нов предмет у оригиналном паковању.
Овог пута се не слажем са вама, продавац је требало да наведе да нема пуњач.

Bilo je dosta dobrih analogija koje su me ozbiljno naterale da preispitam svoj stav po ovom pitanju. Od ove poruke je krenulo sa analogijama pa da se nadovežem na nju.

Ukratko - Džabe ste krečili Smile Osim, što sada kada znam cenu za polovni adapter još više sam ubeđen da prodavac nije postupio fer. Nema veze da li je slučajno ili ne, ali za tu cifru, ako nije istekao rok od 14 dana, bi definitivno trebalo da bude uvaženo ono "vraćanje bez razloga" sa obe poštarine na račun kupca. Kupac će podjednako loše da prođe (naučiće da sledeći put prvo pita) a prodavac će biti kažnjen jer nije jasno naveo tako skupu činjenicu koja bi sigurno uticala na krajnju cenu.

Televizor i daljinac - Imam dovoljno godina pa se sećam kada sam, kao najmlađi u porodici, ja bio daljinac (valjda zato imam visinu koliko su me našetali Smile) tako da za mene (bez obzira što poslednjih dvadeset godina nema tv-a bez daljinca) to nikada nije bilo jedno već dve odvojene stvari. Bio sam u situaciji da sam zaboravio da u opis stavim da nema daljinac uz tv ali na sreću bio sam pitan pa sam stavio odgovor da bude javan da bi ljudi znali. Čak sam skoro bio u situaciji da originalni daljinac nije bio ispravan pa sam uz njega davao univerzalni i tek kada sam poslao paket sam se setio da nisam naveo da ga nisam kodirao. Ok, to je lako telefonski rešiti ali opet je nepotpuna informacija i nije u redu.

Akumulator, anlaser, rezervoar - Ova analogija me je zamislila. Tačno, može da radi i bez punjača ali niko ne daje toliki novac da bi radio na lap topu sat-dva maksimum... No, moram da se složim sa Hasegawom da su to integralni delovi predmeta a da je punjač oprema uz predmet.

Ako neko prodaje novo, nekorišćeno onda bi trebalo da navede nedostatke u odnosu na ono što se dobija u prodavnici ali ako prodaje polovno onda treba da navede nedostatke samog predmeta koji prodaje. Koliko vidim niko od onih koji su se ovde oglasili ne bi postupio kao prodavac iz primera. Sasvim normalno, i ja duduk za tehniku (pogotovo tog tipa) znam da oprema treba da bude navedena da bi kupac imao bolju sliku o tome šta kupuje, a kamoli neko ko prodaje takve stvari. No, opet se svodi na to da nije prekršen pravilnik (ovakav decidiran, kakav jeste Smile) pa čak ni neki zakon jer da jeste onda bi pola naše privrede trebalo da bude strogo kažnjeno zbog bacanja peska u oči.

Ne verujem da će to da otvori lavinu - iz dva razloga :
1. Sve je manje kupaca koji su toliko poverljivi u poštenje druge strane, nažalost.
2. U slučaju da je ovo namerno urađeno - nema mnogo stvarno inteligentnih prevaranata koji će na pravi način sročiti tekst opisa pa da ne možeš da se žališ na neki njegov deo, na sreću.

(31.01.2015 11:59)dealla Piše: Slažem se sa kolegama iznad.Reklamacija nije opravdana.

@blistokLOLAli ako si bliže pa se baciš  da ženska ne tresne...čuda mogu da se dese Wink

Smile Kako sam sve bliži nekim godinama jedino realno čudo koje bi moglo da se desi u tom slučaju je da ne polomim kuk Smile

RE: Najbolje rešenje - Guti1 - 31.01.2015

Iskreno, pa nek ispadnem najveći magarac, da sam pobedio na aukciji, i ja bih očekivao da uz laptop dobijem adapter (punjač). Kolika je greška kupca što se nije raspitao, tolika je i igreška prodavca koji ga je, na neki način, vešto doveo u zabludu.
Ako u toj kategoriji ne postoji polje "uz uredjaj ide", možda i Limundo smatra da je punjač sastavni deo laptopa. Ili ih je samo mrzelo da ga postave. Ako ga imaju kamere i fotoaparati i TV prijemnici, zašto ne bi bilo prisutno i za ovu kategoriju.

RE: Najbolje rešenje - Vesic1 - 31.01.2015

Cinjenica je da laptop ne moze da se koristi kako treba bez punjaca. Sta ce meni laptop ako ja trebam da nosim po komsiluku da ga punim? Smile
Cak na punjac ne gledam kao na opremu, jer kada sam kupovao laptop, nigde nisam naisao gde su mi punjac ponudili kao opremu, vec kao sastavni deo laptopa, uvek je se podrazumevao.

Realno, laptop bez punjaca sluzi samo za ukras.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 31.01.2015

(31.01.2015 17:37)BitterLemon Piše: Ја само напомињем шта ће се десити. Са 100% сигурности вам могу рећи да сви највећи муљатори читају шта се пише у кафеу, и на прошлом је било тако а и сада је. Оно што можемо очекивати надаље је да ће код истих она реченица "иде без адаптера" да се изгуби са њихових продаја, па ко се упеца упецао се.

Ovo mogu da poverujem. Ova poslednja osvetnička negativna koju sam dobio je bila tako formulisana da sam pomislio ovaj je garant čitao poruke u Cafeu pa je napisao takav tekst u oceni. No, ko što reče, srećom ima malo stvarno inteligentnih, pa mu nije prošla fora. Za takav tekst je morao i da ima dokaze i da drugačije vremenski odradi. Sa druge strane, i ja skupljam ovde fore pa kada krenem ponovo i ja ću biti još spremniji.

Ja gledam na to afirmativno, da će neko od kupaca takođe da pročita ove informacije i predupredi moguće
probleme. Onih koji će nešto zloupotrebiti će biti uvek i svuda, nažalost, a ovako imaju šansu i oni koji
takve mogućnosti nisu ni svesni.

Batteries not included - osim dobre prakse, obaveze toga da se piše prema zakonima nekih zemalja, takođe
znači i kupcu da baterije nisu u uređaju, ali najviše zbog dozvole transporta, uređaj bez baterija može
avionom da se prevozi, ovaj sa baterijama samo u posebnim uslovima i dozvolama.

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 31.01.2015

ovakvih situacija i ma cesto i kod mobilnih telefona i lap topova

ja licno nebih ocekivao da dobijem nesto sto nije uslikano i napisano ( a nije u samom lap topu ili mobilnom uredjaju tabletu isl. )

nikad ne treba pretopstavljati da nesto sto nije uslikano i napisano (a nije integralni deo) ide uz predmet (ako ne pise pitajte )

ali prodavac treba da navede jel ide punjac ili neide (imali smo i situaciju gde je kupac dobio punjac koji nije bio original pa je i tu bio problem)

znaci situacija gde je nesto precutano a kupac ocekuje da dobije nesto sto nije na slici

ako je lap top otisao za 10 dinara i sad prodavac treba da mu kupi punjac od 1000-1500 dinara nije realno

znaci moze da vrati lap top i da dobije novac nazad ili da prodavac posalje punjac ili da podele trosak oko punjaca

desktop racunar ne moze da se koristi bez misa i tastature a nisu integralni deo racunara vec spadaju u periferne uredjaje i ako pobedite na aukciji za desktop nije realno ocekivati da ima i mis i tastaturu ako nije uslikano i napisano...

(31.01.2015 18:10)Vesic1 Piše: Cinjenica je da  laptop ne moze da se koristi kako treba bez punjaca. Sta ce meni laptop ako ja trebam da nosim po komsiluku da ga punim? Smile
Cak na punjac ne gledam kao na opremu, jer kada sam kupovao laptop, nigde nisam naisao gde su mi punjac ponudili kao opremu, vec kao sastavni deo laptopa, uvek je se podrazumevao.

Realno, laptop bez punjaca sluzi samo za ukras.

Šta će mi desktop PC bez monitora?
Ako je cena laptopa npr. duplo manja od onog sa punjačem, što ne bih kupio ispravan
laptop, dodatni punjač i uštedeo? Ne govorimo sada o tome šta će to nekom, nego da li je
ili ne punjač podrazumevani deo uz laptop.
Svi gledamo na predmete i teme koje su nam bliske iz druge perspektive, pa zato
imamo i neka drugačija očekivanja. Kupiš pušku, i uz nju ne idu meci. Puška (koju nisi
kupio na Limundu, naravno) bez metaka je takođe samo ukras, nema neku veliku upotrebnu vrednost
osim da nekog uplašiš ili okačiš na zid.

Svojevremeno sam prodavao knjigu, drugi tom od dve, prvi nisam imao, nema neku upotrebnu
vrednost sama za sebe jer nedostaje prvi deo romana. Nekoliko ljudi me je pitalo da li se prodaju
oba toma, iako je bilo naglašeno da je samo jedan u pitanju. Na kraju je kupio neko ko je negde izgubio
svoj drugi tom te knjige, i ova mu je trebala za komplet.

Mislim da je poenta ovde da kupac treba da pita, ne da podrazumeva neke stvari, kako bi se zaštitio
od moguće prevare ili nesporazuma.