Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - dealla - 31.01.2015

(31.01.2015 19:20)hasegawa Piše: Mislim da je poenta ovde da kupac treba da pita, ne da podrazumeva neke stvari, kako bi se zaštitio
od moguće prevare ili nesporazuma.

Klanjam se

Muljatora je uvek bilo i biće.I nikakva pravila,zakoni.....neće ih sprečiti u naumu da nekog preveslaju.

Ko pita... Pravi se lud

RE: Najbolje rešenje - Guti1 - 31.01.2015

(31.01.2015 19:12)LiMuBaj Piše: desktop racunar ne moze da se koristi bez misa i tastature a nisu integralni deo racunara vec spadaju u periferne uredjaje i ako pobedite na aukciji za desktop nije realno ocekivati da ima i mis i tastaturu ako nije uslikano i napisano...

(31.01.2015 19:20)hasegawa Piše: Šta će mi desktop PC bez monitora?
Nije baš najbolje poredjenje. Desktop računar se prodaje bez miša, tastature i monitora, osim ako nije navedeno drugačije. Uz laptop uvek dolazi punjač, a da to ne mora da bude naglašeno.
U pravu ste da je kupac trebao da pita, na drugu stranu o poštenju prodavca.
Evo još jedne nedoumice:
Na aukciji je TV. U polje "uz uredjaj ide" piše: originalno pakovanje.

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 31.01.2015

Ako to nije ono što je očekivao, kupac nek vrati laptop u istom stanju, plati poštarine
a prodavac potom vrati novac. Na reklamaciju, ono o čemu smo pričali, nema pravo,
kako ja to vidim. Kao što kaže LiMuBaj, može prodavac ponuditi kupcu deo troškova za
punjač, ako proceni da mu se to više isplati nego da dobija laptop nazad i vraća novac,
to je već stvar dogovora, ali u principu nek kupac vrati predmet ako misli da je za postignutu cenu
trebao biti i punjač sa laptopom tj. da mu se ne isplati takva kupovina. Jedino ako prodavac ne
želi da prihvati odustanak kupcai da vrati pare, onda negativna.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 31.01.2015

(31.01.2015 19:32)Guti1 Piše: Evo još jedne nedoumice:

Šta to znači ? Da li prodaje nov, nekorišćen pa je originalno pakovanje ? Ako prodaje polovan onda stvarno ne shvatam, jedino ako ne misli "sačuvao sam kutiju i stiropor u kome je bio kada sam ga kupio".

(31.01.2015 19:39)blistok Piše:
(31.01.2015 19:32)Guti1 Piše: Evo još jedne nedoumice:

Šta to znači ? Da li prodaje nov, nekorišćen pa je originalno pakovanje ? Ako prodaje polovan onda stvarno ne shvatam, jedino ako ne misli "sačuvao sam kutiju i stiropor u kome je bio kada sam ga kupio".

Polovan, korišćen dva meseca.
Ovo "originalno pakovanje" mi ne garantuje da ću uz njega dobiti i daljinac, jer nije navedeno.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 31.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 31.01.2015

pa i mnoge fabrike da bi ustedele uz uredjaje ne salju sve kablove koji su neophodni za rad a nigde nepise da ih nema evo juce sam kupio nova 2 set up boksa i dosli bez ikakvih kablova(a nigde nepise da ih nema) ili stampac dolazi bez usb kabla bez kojeg ne moze da radi itd ...

- prodavac treba da navede sve bitne stvari u vezi predmeta

- kupac ne treba da ocekuje da dobije nesto sto nije na slici i u opisu aukcije (a nije integralni deo )

ima jos gorih primera npr. ispravan lap top ali dolazi bez memorije i hard diska (u kilometarskom tekstu aukcije)

ili dobijete i punjac ali nije original vec zamenski

ranijih godina npr. uz desktop kuciste je islo i napajanje a danas je sve to redji slucaj vec napajanje kupujete posebno a posebno kuciste (a ocekivali ste da dobijete i napajanje jer je kuciste jako skupo npr.)

nisu na limundu muljatori pa to rade i fabrike sve cesce radi ustede

prodavac moze da kaze punjac nije uslikan niti je napisano da ga ima znaci on ocekuje i da ga nema...

RE: Najbolje rešenje - jugana - 31.01.2015

(31.01.2015 19:12)LiMuBaj Piše: ...
ali prodavac treba da navede jel ide punjac ili neide (imali smo i situaciju gde je kupac dobio punjac koji nije bio original pa je i tu bio problem)

znaci situacija gde je nesto precutano a kupac ocekuje da dobije nesto sto nije na slici
...

Sad kad to spomenuste, ustvari je, realno, kupac koji nije dobio punjac prosao mnogo bolje od kupca koji je dobio neoriginalni (verovatno kineski) punjac - jer ovaj drugi usmrcuje napravu u relativno kratkom roku. Mozda bi kupac trebalo da se zadovolji cinjenicom da komp radi (nikada se ne bih usudila da tako nesto kupim preko bilo kakvih oglasa) i da je za (bese li 15 evra?) dobio dve lekcije: 1. Nista se ne podrazumeva i 2. Kad god ti nesto u vezi sa aukcijom nije jasno, pitaj.

Samo da dodam, kad nekome treba lap-top, a ne zna sta je, takodje treba da nadje nekoga ko zna i da pita - sta da kupi, gde da kupi, sta sve mora da ima da bi proradio. Ne kupuje se kompjuter kao kifla ili cipele. Pobogu, vise nije svejedno ni koji operativni sistem ima, sa starim masinama ne moze malte-ne vise da izadje na internet! I jos nesto, gotovo je prirodno da stari kompjuteri ostaju bez punjaca, pa se tako i prodaju. Pri tom je, da ponovim, bolje nikakav punjac neko kineski vestak! Prodavac je mogao da kupi "kineza" za verovatno dva evra i da coveku za par nedelja upropasti kompjuter. Sta bi onda bilo? Nista, prosao rok reklamacije?

(31.01.2015 19:58)BitterLemon Piše: Ја не знам колико често купујеш нове уређаје али на сваком пише "Бокс садржи: ..." где је наведено шта све садржи. Такође пише: "Уређај се повезује са рачунаром путем УСБ кабија - УСБ кабли не иде уз уређај.".

Ih, Bitter, što mučiš čoveka? Sad mora da pogleda šta piše na pakovanju. Smile

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 31.01.2015

(31.01.2015 19:58)BitterLemon Piše: Ја не знам колико често купујеш нове уређаје али на сваком пише "Бокс садржи: ..." где је наведено шта све садржи. Такође пише: "Уређај се повезује са рачунаром путем УСБ кабија - УСБ кабли не иде уз уређај.".

pa ovaj uredjaj se moze povezati preko skarta ,hdmi ili cinc kabela a nijedan nije bio unutra a ima i proizvodjaca koji stave unutra kabel

moze da pise sta sadrzi ali mora da pise i sta ne sadrzi po toj logici jer kako da ga koristim bez kablova morao sam posebno da kupim pa onda neka ovaj posebno kupi punjac to je poenta

nigde nema na sajtu da ne idu kablovi pogledaj slobodno

das sad ne reklamiram digitalne dvb t2 prijemnike

RE: Najbolje rešenje - Olja.Olja - 31.01.2015

Trebao je prodavac da napise o nedostajanju punjaca.

Ali i kupac je mogao da ukapira da ga ne prodaje.

RE: Najbolje rešenje - Branari - 31.01.2015

Ovaj primer s laptopom je sličniji primeru kupovine desktop kompjutera bez kabla za napajanje. Što ne verujem da bi vam se svidelo. Kada kupujete, recimo, šporet, ponekad će vam reći da ga prodaju bez kabla - što je u redu, jer vas unapred upozore. Kao razlog navode različite utičnice koje kupci imaju, što ima smisla. Ali, rečeno vam je unapred, čime vam je omogućeno da donesete "informisanu odluku". Smile

Mogu da navedem dva primera (oba predmeta su, inače, kupljena preko Kupinda) kada su prodavci prodavali proizvod s utikačima koji su bili po američkom standardu. Na samim slikama se to nije videlo. Da su propustili da to navedu, smatram da bi zaslužili negativnu. Ja nemam u kući utičnice za takve utikače i nikakvu utehu ne bi mi pružala spoznaja da su uređaji inače okej, ali samo treba da skoknem do Amerike da to i proverim (i naravno, kada god planiram da ih upotrebim). Prirodno, jeftinije bi mi bilo da kupim adapter, ali to nije trošak koji mi je unapred bio predstavljen, već je to bilo prećutano, čime mi je onemogućeno da donesem informisanu odluku prilikom kupovine. Pa zato - negativna.

Bez punjača laptopovi, tableti, mobilni i slično, ne mogu da rade. Zato se i prodaju s punjačima. Zašto bi kvalifikacija nečeg kao "polovno" podrazumevala "nepotpuno"? Hmm Polovno samo znači da je korišćeno, pa je nelogično očekivati od kupca da se seti da uopšte i pita za punjač. Koji se, inače, dobija uz uređaj pri kupovini u radnji.

Da pojasnim, ja apsolutno jesam za to da kupac mora da se raspita o svemu pre kupovine, ali način na koji je ovaj prodavac postupio nije prihvatljiv.