Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 13.03.2015

tako sam i ja shvatio

pa nije trebalo brisati sve dok nerese problem

ali uvek je tu pitanje jel kupac nije zadovoljan ili stvarno realna reklamacija

jer neko moze da ocekuje od starog lap topa da tera najnovije igrice i da nije zadovoljan onda to nebi bila opravdana reklamacija ili da fica ide 200 km na sat itd...

RE: Najbolje rešenje - blistok - 13.03.2015

1. Možda Smile
Nedostaje taj detalj oko brzine davanja ocene i aktivnosti prodavca u tom periodu na LK. Ako je prodavac bio aktivan a nije reagovao na reklamaciju u nekom razumnom roku (ne duže od dva dana) onda mu nije trebalo poništavati ocenu dok svojim delima ne potvrdi svoje reči.
Ako nije bio aktivan onda je moguće da je za reklamciju saznao tek kada je video negativnu pored svog alijasa (to se može videti i bez logovanja) pa je onda i reagovao. U tom slučaju mu je trebalo poništiti ocenu dok se ne vidi kako će rešiti problem.
2. Apsolutno da. Bez obzira na razloge kasnog reagovanja kod reklamacije u daljem postupku je svojim delima dokazao da ne poštuje pravilnik, kupca, LT, pa ni svoju reč. Tu dileme nema. Pored negativne još bi mu trebalo dati i opomenu ili šta već koristite od sankcija za prodavce.

Niko se ovde ne buni zbog negativnih već zbog procedure. U slučaju koji ste izneli prodavac je bio nevin (znači ne može mu se dati negativna) sve dok svojim delima nije pokazao drugačije. E tada ide negativna, opomena, kofa vode na glavu, pikavac u pivo, skakanje po kurjem oku ... i nijedan prodavac ovde vam neće reći ništa protiv tih akcija... Kada bolje razmislim, pikavac u pivo spada pod isuviše surove kazne, zanemarite taj deo.

RE: Najbolje rešenje - jugana - 13.03.2015

@Bistok LOL Bravo Thumbs up :rolf:

RE: Najbolje rešenje - dealla - 13.03.2015

(13.03.2015 00:20)BitterLemon Piše: Оцену не треба поништити.
Smile

RE: Najbolje rešenje - Branari - 13.03.2015

Ako se prodavac zaista više nije javio u vezi s reklamacijom, vratiti mu negativnu.

Ali, LiMuBaj je dobro primetio - ono što neprekidno rađa nesporazume jesu nejasna pravila u vezi s reklamacijom. Da li svaka reklamacija mora da se usvoji, čak i ona neopravdana - npr. slučaj kada kupac vraća predmet zato što se predomislio?

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 13.03.2015

nemoze reklamacija da bude kupio sam patike i pokusao da skocim u dalj 100 metara i nista samo 5 metara vracaj pare i postarinu nisam zadovoljan i da LT kaze vidi se da kupac nije zadovoljan vrati novac i postarinu

a nigde nije pisalo da patike skacu 100 metara Smile

RE: Najbolje rešenje - Dudadunja - 13.03.2015

Bitter je malo pojasnio, hvala.
Tu je otprilike suština, da li na osnovu ovoga "a jel bi ti da vratiš predmet" treba poništiti ocenu jer to prodavcu značilo da je spreman za neki dogovor? Da li je to, po vama, korektan način da se ispoštuje kupac koji je platio željeni predmet koji ipak nije bio kako je bio opisan na aukciji?
Ispalo je da je to uradio samo da bi bilo osnova da se poništi negativna, a onda se više nije javio kupcu.
Da li je bolje, kada postoj reklamacija, ipak sačekati da se zaista dogovor ispoštuje i tek onda poništiti, tj. izmeniti ocenu kao što kaže Limubaj?

RE: Najbolje rešenje - the_quince - 13.03.2015

Verovatno postoji odredjeni rok u kom bi prodavac trebao da se izjasni po pitanju reklamacije, tako da je kupac u ovom slucaju mozda malo pozurio sa davanjem negativne, sto je prodavac iskoristio da mu se negativna obrise.

@Dudadunja
Ukoliko je negativna ocena dodeljena neopravdano, a ovde u tom slucaju isprva jeste bila neopravdana, istu treba privremeno obrisati. Ne mislim da negativna treba da stoji dok se dogovor ne ispostuje,jer bi onda to bila svojevrsna ucena, koju bi mogli svi da pocnu da koriste preventivno. Recimo, uplatim predmet i odmah dam negativnu da se osiguram da ce prodavac poslati, ili stigne mi fotoaparat i ja dam negativnu preventivno, u slucaju da se u narednih xx dana pokvari, a prodavac mozda sasvim neopravdano okicen crvenom danima.
Hocu reci, svako je nevin dok se ne dokaze suprotno.
Tako da, brisanje negativne je bilo opravdano, nakon sto nije ispostovao dogovor, vracanje iste negativne je takodje opravdano.

RE: Najbolje rešenje - jugana - 13.03.2015

Pa lepo kaze the_Quince. Sto je toliko komplikovano skinuti pa vratiti negativnu? Pokazao je dobru volju, sto da mu stoji negativna jos nekoliko dana koliko treba za dogovor o reklamaciji? Onda se napravio blesav, vratite negativnu i gotova stvar. Inace moram da dopisujem zato sto sam "potrosila" lajkove za danas - a nisam dala nijedan! Imate bag!

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 13.03.2015

Лепо збори the_Quince.

Odgovor na prvo pitanje - Ne, to nije korektan odgovor i ne iskazuje želju za dogovorom.

No, ovde se izgleda preskaču neke stvari pa ajde da probamo da postavimo to na drugačiji način.
Kada u prodavnici kupite nešto, dobijete račun, garanciju i sve moguće zakone na svoju stranu. Dođete kući, isprobate predmet koji ste kupili i ustanovite da ne odgovora specifikacijama, šta onda uradite ? Odete pravo u tržišnu inspekciju i podnesete prijavu ? Ne, prvo se obratite prodavcu sa reklamacijom. Zašto ? Zato što je to zakonska procedura i ako kojim slučajem i odete prvo u inspekciju to će vam i oni reći da uradite. Tek ako prodavac ne prihvati vašu __obrazloženu__ reklamaciju onda se sila zakona spušta na njega i počinju sankcije. Ne pre toga i ne za __neopravdanu__ reklamaciju. To isto važi i ako se kupi neki predmet od firme sa njenog sajta. Razgovora radi da zanemarimo da za fizička lica važi ZOO a ne ZZP, isti je princip i tada jer prvo mora da se _dokaže_ da prodavac ne želi da ispoštuje zakon ili da je prevario kupca pre nego što se pristupi sankcijama.

Odgovor na vaše drugo pitanje su isto pitanja - da li vi (vi-kao Limundo d.o.o a ne vi lično) mislite da ste iznad ili izvan zakona pa možete da radite drugačije ? Da li mislite da možete da se igrate arbitraže a da pri tom umanjujete nečija građanska prava ? Ili mislite da su svi kupci apriori pošteni a svi prodavci varalice pa je dovoljno da kupac kaže jednu reč i tu je kraj priči ?

Ocene predstavljaju integritet člana koji ovde postoji a neopravdana ocena (svaka koja nije dokazana) je kleveta. Svojim nečinjenjem ili nezakonskim činjenjem vi postajete saučesnici u tome. Odlučite kako želite ali ako nastavite tom putanjom moj savet je da počnete da pravite fond za odštete. Pri tom ovaj put mislim i na Limundo d.o.o. a i na vas koji ste u firmi zaduženi za to pitanje jer postoji u zakonu i kategorija - odgovorna ličnost.

Ako stvarno želite da arbitrirate i da budete ne samo bezbedni već i pravedni onda donesite jasne procedure (usklađene i sa ZOO i sa ZZP jer ovde postoje i firme) o reklamacijama, objavite ih i _edukujte_ sve članove LT-a na prvom mestu a zatim i sve nas ostale i pridržavajte ih se u istoj meri u kojoj zahtevate to od nas. Inače - ukinite sistem ocenjivanja, kažite da ste samo oglasni sajt i da ne snosite nikakvu odgovornost pa ko od nas kako prođe tako će mu biti.

@blistok

O PREmudri Klanjam se

(13.03.2015 21:31)dealla Piše: @blistok

O PREmudri Klanjam se

Shvatite ovo kao zvaničan cenovnik Blistokove - Preduzetnik Radi Cifre d.o.o. :

1. Za one koji to ozbiljno misle - postupi po potpisu
2. Za one koji ozbiljno misle ... da me z... - karton sa 0,5 konzervama
3. za Deallu - bankrotiraćeš ! LOL

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 13.03.2015

(13.03.2015 21:46)blistok Piše:
(13.03.2015 21:31)dealla Piše: @blistok

O PREmudri Klanjam se

Shvatite ovo kao zvaničan cenovnik Blistokove - Preduzetnik Radi Cifre d.o.o.  :

1. Za one koji to ozbiljno misle - postupi po potpisu
2. Za one koji ozbiljno misle ... da me z... - karton sa 0,5 konzervama
3. za Deallu - bankrotiraćeš !  LOL

Ред је да Деала данас части.

ay ay ay dios mioBig smile

Će plati preduzećeWink