Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - dealla - 19.03.2015

Prodavac jedino da je ponudio kupcu 50eura na ime pretrpljene "duševne boli".
Ako je preuzimanje predmeta pristanak na nastavak saradnje plus nadoknađeni troškovi poštarine negativnu prodavcu treba obrisati.

RE: Najbolje rešenje - Branari - 19.03.2015

Prodavac je pogrešio u dve stvari: 1) nije poslao predmet na vreme, a kada ga je poslao, 2) poslao ga je bez prethodnog dogovora s kupcem. Kupac bi s pravom mogao prodavcu da dâ negativnu ocenu.

Ali, u ovom slučaju - prodavac takođe može kupca da oceni negativno.

Kupac je kupio predmet zato što mu je, valjda, bio potreban. Ako je u međuvremenu nestala ta potreba za predmetom, zašto je primio paket? I zašto je morao da provede četiri dana s pristiglim predmetom da bi shvatio da predmet nije poslan na vreme? Facepalm

Da je kupac odbio da prihvati predmet, stvari bi bile jasne - njegova potreba za predmetom je nestala (ili su troškovi predmeta premašili potencijalnu korist) i nema razloga da prihvata predmet, jer sve što za tim sledi (razmena mejlova s prodavcem i Limundom) predstavljala bi čisto gubljenje vremena i nerava, ako mu predmet zaista više nije potreban. Međutim, uradio je suprotno. Čak i da je neko drugi primio predmet u njegovo ime, zašto je čekao četiri dana da reaguje?

Kupac može da zahteva da se prodavcu ostavi negativna u slučaju da je imao troškove koje mu niko nije nadoknadio. Ali, ako mu prodavac nadoknadi sve materijalne troškove (uključujući i proviziju koju je kupac platio kada je uplaćivao LC), nema razloga da insistira na negativnoj za prodavca. To bi bilo isto kao kada bi prodavcu koji uvaži reklamaciju i obešteti kupca bila ostavljena negativna ocena.

Kupac ovom transakcijom nije materijalno oštećen, pa ne može po tom osnovu da zahteva negativnu za prodavca. Negativna ocena u tom slučaju ne bi bila odraz pretrpljene materijalne štete, već povređenih emocija. Ali onda se to mora dozvoliti i prodavcu. Ergo - negativna za kupca.

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 19.03.2015

Samo da dodam - kupac nije potvrdio prodavcu da može da mu pošalje paket već je prodavac samoinicijativno poslao. Kupac je napisao da je primao više paketa taj dan, pa je onda i taj preuzeo, i da nije obraćao pažnju na to koji je paket u pitanju.

Prodavac je kao pojašnjenje kašnjenja rekao da je bio u inostrantstvu.

@serjoza - slažem se u potpunosti za LC, ima tu dosta prostora za doradu, pogledaću baš posle temu.

RE: Najbolje rešenje - the_quince - 19.03.2015

Prodavac je trebalo da deaktivira svoje predmete ako je otisao u inostranstvo. U tom inostranstvu trebalo bi da postoji internet kako bi se bar javio, osim ako nije bio na nekom pustom ostrvu Indonezije. Napravo je gresku.
Kupac je takodje napravio gresku primivsi paket kom ne zna poreklo. To je i napisao, zar ne? Dakle, njegova greska i zabuna moze da se tolerise, ali ne i prodavceva.
Uostalom, jasna je njegova namera da naskodi prodavcu negativnom ocenom, jer mu je ponudjeno osim obestecenja u vidu postarine da predmet zadrzi besplatno.

RE: Najbolje rešenje - jugana - 19.03.2015

Meni su ovde oboje za negativnu, zbog ubijanja vremena i nepostojanja volje za dogovor.
o Prodavac se ne javlja koliko dana? (Koliko vidim, problem se kod cacha prijavljuje vec drugog dana, ali ste ga dodatno zvali, pa vreme nije jasno.) Obrazlozenje: “u inostranstvu”? Mogu da zamislim vise razloga iz kojih covek zaista ne moze da posalje poruku, “izvinite, iznenada sam otputovao/la, molim Vas da produzimo rokove…”, ali nijedan nije “inostranstvo”. Osim ako radi za MI5. Pa cak i da nemam nista osim obicne telefonske zice, mislim da bih se setila da pozovem Limundo-tim i zatrazim pomoc. A na ovom sajtu malo toga nervira vise nego cutanje strane sa kojom “saradjujete”. Sledeci korak prodavca je po meni takodje za negativnu: slanje bez dogovora. Vec sam na ovom forumu negde obrazlozila zasto je to za mene apsolutni “no-no”.
o Kupac je imao pravo da ne prihvati izvinjenja, obrazlozenja, a narocito paket. Ali, nije imao pravo da ga primi i drzi cetiri dana. Cak i ako ga je greskom primio, mogao je da ga vrati odmah. Da nije i on za to vreme “bio u inostranstvu”? Kako on opravdava kasnjenje od cetiri dana? Prodavac moze da veruje da je kupac cetiri dana koristio predmet i onda odlucio da ga vrati.
Prodavcu bih ostavila negativnu, ako nista drugo, da nauci da ne treba da salje bez dogovora.
Nazalost, potpuno ignorisanje kolege sa Limunda, odbijanje dogovora i kasnjenje u vracanju predmeta ipak nisu razlog za negativnu kupcu, pa ovaj slucaj ispada jos jedan argument za promenu nacina ocenjivanja. Samo “pozitivna” i “negativna” apsolutno nisu dovoljne, pogotovo sa “pripadajucim” komentarom. Mora da postoji i ocena za zlovolju.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 19.03.2015

С обзиром да би требало да се рад на овом сајту одвија према Правилнику ово и није спорна ситуација. Ми овде можемо да причамо само о људским карактерима, један је немаран, други је увређен, у тим ситуацијама договор обично буде немогућ. Ипак, правила налажу рокове и руководећи се тиме долазимо да негативна мора остати продавцу. Да је он пре него што је послао предмет контактирао купца и саопштио му да је због обавеза занемарио рок и да је рад да му поклони тај предмет као компензацију за непријатност, онда би могли да причамо о брисању те оцене. Слање предмета без претходног контакта са купцем му је сузило маневарске могућности. Сам је крив за све што га је снашло, прекорачио је рок и није удостојио купца контактом и извињењем. Купац јесте задрт, јесте предмет држао 4 дана али то му се не може узети као кривица јер он исти није захтевао нити очекивао.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 19.03.2015

Teži zadatak. Znam šta je zakonski ali nisam siguran šta je pravedno. Zakonski deo je obrazložio Bitter.
Pravedno ? Ko što Branari reče prodavac je ovde napravio dve greške i iz tih greški je nastao čitav problem. Stoji to da je ponudio puno materijalno obeštećenje i da kupac nema nikakvih troškova u tom slučaju ali on ne bi ni imao nikakvih troškova da prodavac nije samoinicijativno poslao predmet. Sa druge strane kupac jeste primio predmet i jeste ga _zadržao_ četiri dana. Koliko su prihvatljiva (ili ne) prodavčeva objašnjenja za prvobitno nejavljanje toliko su isto prihvatljiva i kupčeva objašnjenja za prihvatanje i zadržavanje paketa. Lično, ovde bi se najviše složio sa Juganom - obema stranama negativna. No, kako to nije moguće ... u nedostatku pravednog ostaje zakonsko rešenje.

"u nedostatku pravednog ostaje zakonsko rešenje."
I akcija za promenu zakona Smile
Uzgred, The_Quince je imala zanimljivu ideju, citala sam na brzinu pa sam tek malopre videla: kupac se samim prihvatanjem paketa slozio sa "cinom pomirenja", stoga prodavcu brisati negativnu? Mozda bi tako bilo pravednije?

Ja sam pre za tvoj predlog.
Obojici po negativnu pa...Smile
Al sam oštarWink

(19.03.2015 20:58)dealla Piše: Ja sam pre za tvoj predlog.
Al sam oštarWink

Mozda, ali kako da ostavis kupcu negativnu? Nije zabranjeno vratiti predmet posle cetiri dana.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 19.03.2015

(19.03.2015 20:50)jugana Piše: "u nedostatku pravednog ostaje zakonsko rešenje."
Uzgred, The_Quince je imala zanimljivu ideju, citala sam na brzinu pa sam tek malopre videla: kupac se samim prihvatanjem paketa slozio sa "cinom pomirenja", stoga prodavcu brisati negativnu? Mozda bi tako bilo pravednije?

Не можеш тако да гледаш на ситуацију - он предмет није потраживао ни очекивао, ја не знам имена и презимена оних од којих ми стижу пакети. Могло би да се рачуна да се сложио да је продавац остварио контакт пре слања пакета и да је он то аминовао. Продавац је имао много грешака а купац мало разумевања, ипак - купац није прекршио ниједно правило.

(19.03.2015 21:03)jugana Piše:
(19.03.2015 20:58)dealla Piše: Ja sam pre za tvoj predlog.
Al sam oštarWink

Mozda, ali kako da ostavis kupcu negativnu? Nije zabranjeno vratiti predmet posle cetiri dana.

Pa... ja sam ja.....Jeremija... Pravi se lud

Sve je ovde jasno,ko što rekoše iskusniji prodavcu negativna a kupac će već negde da se spotakneSmile

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 19.03.2015

u ovom slucaju ja bih se izvinuo kupcu ,zamolio ga da da neki predlog da bih izbegao negativnu ocenu npr. da mu dam neki popust i nadoknadim sve troskove i slicno... znaci lepo bih ga zamolio na kolenima Smile

ako molitve nebi urodile plodom upozorio bih ga na uticaj negativne karme i zamolio da da neki predlog za resenje problema...

RE: Najbolje rešenje - the_quince - 19.03.2015

(19.03.2015 21:14)BitterLemon Piše:
(19.03.2015 20:50)jugana Piše: "u nedostatku pravednog ostaje zakonsko rešenje."

Не можеш тако да гледаш на ситуацију - он предмет није потраживао ни очекивао, ја не знам имена и презимена оних од којих ми стижу пакети. Могло би да се рачуна да се сложио да је продавац остварио контакт пре слања пакета и да је он то аминовао. Продавац је имао много грешака а купац мало разумевања, ипак - купац није прекршио ниједно правило.

Nije pitao moze li da salje, ali jeste ga obavestio o slanju. Dakle, kupac je znao da mu paket stize, i nije odbio da primi.

RE: Najbolje rešenje - serjoza - 19.03.2015

(19.03.2015 21:47)LiMuBaj Piše: u ovom slucaju ja bih se izvinuo kupcu ,zamolio ga da da neki predlog da bih izbegao negativnu ocenu npr. da mu dam neki popust i nadoknadim sve troskove i slicno... znaci lepo bih ga zamolio na kolenima Smile

ako molitve nebi urodile plodom upozorio bih ga na uticaj negativne karme i zamolio da da neki predlog za resenje problema...

C,c,c... duboko si me razočarao kao čovek i budista (da ne kažem komunista Hihi )  Samuraj samo jednom pada na kolena - kad izvršava sepuku. LOL
Šalu na stranu, naravno da je kupac skrivio i treba da zamoli da kupac odabere način ispravljanja.