Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 18.01.2015

(18.01.2015 21:12)BitterLemon Piše: Тешко ћете тако утврдити, хард диск за лаптоп има тежину између 100 и 150 грама, како утврдити где почиње тежина предмета а где тежина паковања? Да има 1кг било би лако, овако се тешко може доказати на тај начин.
Читајући искуства у кафеу схватио сам да ми је потребна сигурносна налепница, то ћу урадити у најскорије време, ко скине налепницу довиђења рекламација.

cak ni to nije resenje jer ko garantuje da prodavac sam neskine sigurnosnu nalepnicu pre slanja

sve se svodi da je najbolje resenje za sve probleme Karma ,odnosno ja sam odlucio da budem posten makar propao,ako drustvo u celini i samim tim i clanovi Limunda odluce da budu posteni problema ce biti malo a ako oducimo da budemo prevaranti problema ce biti puno ,ako ne zelite da vas neko zezne nemojte ni vi druge i resen problem

najbolje resenje je da kupujete kod proverenih clanova kojima je u interesu da zadrze svakog kupca a ne da ih varaju a zapamtite zzp ce samo izroditi novu kategoriju kupci prevaranti

ko meni sad brani da kupim 10 laptopova na Limundu i kazem fale hard diskovi i trazim povracaj,prodavac moze da ga snima i lepi nalepnice ali to nije dokaz jer posle snimanja moze da izvadi hdd i skine sam nalepnicu...

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 18.01.2015

Nalepnica je dokaz za tebe kao prodavca, ako je skinuta znaš da je kupac nešto muljao.
Nije dokaz Limundu, ali bar znaš da li je reklamacija lažna.

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 18.01.2015

@hasegawa jeste znas da je reklamacija lazna ali ostajes bez harddiska ili dobijas negativnu...

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 18.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - blistok - 18.01.2015

(18.01.2015 19:59)sasacv68 Piše: Bravo kolega - na ideji - cini mi se pouzdanije i od snimanja.
BTW - ja vala snimam svaki skuplji predmet i par puta mi je upravo to pomoglo u sporu.

Da, šteta što sam to tek sada setio a ne kada je meni trebalo. Nažalost, u ovom slučaju nije primenjivo, nisam znao da je hard disk za lap top tako lagan. Moralo bi da bude izrazito loše pakovanje (jako malo zaštite oko lap topa) pa da se ustanovi ta težina. Ako je spakovao kako treba onda je samo pakovanje teško minimum 500-600 grama. A u tim granicama se izgubi težina hard diska.

Mogli biste onda i nama da kažete ta iskustva i od kojeg do kojeg momenta snimate. Uglavnom mi to ne treba ali ponekad ima neke osetljivije robe ili imam loš osećaj u vezi kupca pa bi bilo dobro da i to uradim. Slobodno odgovorite u odgovarajućoj temi, ako ovde nije mesto za to, naći ću/ćemo taj odgovor.

(18.01.2015 20:23)hasegawa Piše: Rešenje: prodavac je trebao da nabavi odgovarajući hard disk, ispravan ili ne, i o svom
trošku pošalje kupcu. Ovo po ZZP kupac MORA da prihvati, prodavac mora dobiti pozitivnu
ocenu na Limundu, a kupac ako to prihvati, ako ne, onda negativna.

Ovaj predlog mi se sviđa, sad sve zavisi od cene hard diska u odnosu na poštarinu/e oko vraćanja laptopa. Ovo bi za prodavca još mogao i da bude najmanji gubitak a kupac bi dobio ono što je platio. Pa čak i ako se dogovore oko umanjena cene bez slanja pa se na taj način izbegne i poštarina slanja hard diska.

Ovde nije moguće tek tako vratiti predmet kao "odustajanje od kupovine", jer mora da vraćeni predmet
bude u saglasju sa opisom prodatog predmeta, pa kupac nema pravo na potpuni povraćaj novca.

Slažem se da je tako po pravilima. Činjenica je da će ovde neko/svi biti oštećen a bez pravih dokaza teško je doneti odluku po pravilniku a da se jednoj od te dve strane ne nanese nepravedna šteta. Zaboravio sam ko ali neko je rekao, u jednoj drugoj temi, da i sud u takvim slučajevima donosi odluku o pola-pola. Ako je bio u pravu, onda bi to i bilo tako nešto. U tom slučaju prodavac ostaje bez harda i provizije a kupac bez poštarina. Neko od njih dvojice će biti kažnjen bez razloga ali ipak manje nego da se svi gubici svale na njega. U svakom slučaju prodavac sada ima više opcija koje može da ponudi kupcu i da na taj način ispoštuje svoje obaveze a ostalo je na kupcu.

Problem dokazivanja kojim se ovde bavi Limundo je zapravo posao dokazivanja na sudu, i nije realno očekivati
da posreduju ovde bez ikakvih dokaza. Kako sebe osigurati od prevara od strane kupaca/prodavaca pri kupovini
tehničke robe, i kao poseban problem kako to dokazati Limundu, to već zahteva posebnu temu.

Otvorite temu, rado ću naučiti više o tome kako da se bolje zaštitim a siguran sam da će i kupci voleti da pročitaju nešto pametno za njih. Ko zna možda sledeći zakon na temu nazovu Hasegawa Smile

(18.01.2015 21:55)LiMuBaj Piše: sve se svodi da je najbolje resenje za sve probleme Karma ,odnosno ja sam odlucio da budem posten makar propao,ako drustvo u celini i samim tim i clanovi Limunda odluce da budu posteni problema ce biti malo a ako oducimo da budemo prevaranti problema ce biti puno ,ako ne zelite da vas neko zezne nemojte ni vi druge i resen problem

Smile Cenim vaš stav, bez ikakve ironije, ali sa mojim životnim iskustvom, mislim da sam davno prešao preko tačke kada sam stvarno verovao da ću to doživeti. Tako da, nažalost, nikada neću imati cool titulu kao vi Smile ali držim fige i vama i onima koji još uvek gaje te nade.

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 18.01.2015

A zasto ne bi bilo primenjivo, pakovanje je bitno ako gledamo masu cele posiljke - na adresnici ? Mozda je bila poznata i masa samog predmeta?

Ja npr. gotovo na svakom predmetu koji prodajem, naznacim i masu predmeta, doduse ne da bi se obezbedio od eventualnog skidanja delova, vec da bi kupac mogao da kalkulise postarinu. Mozda je u ovom slucaju prodavac uradio slicno i imao masu laptopa bez pakovanja, pa tako moze dokazati da je laptop imao hard disk ?

Nemam sacuvane snimke, jer ti sporovi nisu dosli do LT - resio sam ih bez posredovanja, a kasnije pobrisao. Skoro sam kupio mobilni i bez obzira na dobru reputaciju prodavca, snimao otvaranje posiljke, sve do ukljucivanja telefona ... ubacivanja kartice i provere osnovnih funkcija ... na kraju se ispostavilo, da je sve ok, a sta da iz nekog raloga ipak, nije bilo tako ?
Ne mozete ocekivati zastitu od LT, ako predhodno i sami sebe ne zastitite kroz postovanje pravila trgovanja na Limundu u skladu sa uslovima, a eto i kroz neke dodatne mere.

U ovom slucaju bih verovatno (a nakon cele ove price, svakako) snimio otvaranje posiljke i stavljanje na vagicu - tako da bi se svakako videlo i pakovanje i predmet, pa bi se lako zakljucilo ima li hard diska ili ne. Mozda je i kupac uradio slicno, jer verujem da je kupovao neispravan laptop, upravo zbog delova, pa mu je bilo bitno da je kompletan.

RE: Najbolje rešenje - Vesic1 - 19.01.2015

(18.01.2015 23:58)sasacv68 Piše: Ja npr. gotovo na svakom predmetu koji prodajem, naznacim i masu predmeta, doduse ne da bi se obezbedio od eventualnog skidanja delova, vec da bi kupac mogao da kalkulise postarinu. Mozda je u ovom slucaju prodavac uradio slicno i imao masu laptopa bez pakovanja, pa tako moze dokazati da je laptop imao hard disk ?

Opet se vracamo na isto po meni, i da je prodavac imao masu laptopa bez pakovanja, ko ce garantovati da je prodavac upisao realnu masu?
Mogao je da izmeri sa hard diskom, a kasnije posalje bez hardiska, i opet dolazimo na isto.

Ovde je jednostavno problem sto se ne zna ko laze, i ne verujem da se moze utvrditi.

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 19.01.2015

(18.01.2015 22:09)LiMuBaj Piše: @hasegawa jeste znas da je reklamacija lazna ali ostajes bez harddiska ili dobijas negativnu...

Moraš imati polaznu osnovu da ti znaš šta se dešava.
Kad si siguran da je prevara u pitanju, realno možeš da proceniš da li je
bolje da ostaneš bez para i ispravnog predmeta, ili da dobiješ negativnu ako ne
uspeš da dokažeš da si u pravu.
Ako nisi ni sam siguran dal je crva bilo ili ne, ne komplikuj si život.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 19.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 19.01.2015

(19.01.2015 00:06)Vesic1 Piše: Ovde je jednostavno problem sto se ne zna ko laze, i ne verujem da se moze utvrditi.

Nije moguće utvrditi, niti imamo sve podatke, a verovatno ni s njima.
Strana koja je zaista oštećena u toj transakciji će sledeći put VRLO da
se potrudi da do toga ne dođe ponovo. Dobiješ poruku od Limunda da
je sve to "rizik trgovine" pa vidiš gde si i kako si.

Opet kažem, savete kako se zaštititi od ovakvih situacija, prebacite u posebnu temu
radi preglednosti, jer je bitna stvar. Ovde traže razrešenje situacije tipa problem se već
desio i šta u takvim okolnostima, da bi znali kako da postupe sledeći put pri arbitraži...

RE: Najbolje rešenje - Branari - 19.01.2015

U pošti svaki put uredno izmere upakovan paket/pismo - barem su takva moja iskustva s njima. Teško da će doći do neke velike razlike u težini paketa (težina ambalaže u koju je predmet bio upakovan + težina predmeta) na putu od prodavca do kupca.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 19.01.2015

(18.01.2015 23:58)sasacv68 Piše: A zasto ne bi bilo primenjivo, pakovanje je bitno ako gledamo masu cele posiljke - na adresnici ? Mozda je bila poznata i masa samog predmeta?

Ako se sam prodavac nije dosetio toga u dokazivanju pred Limundom onda sigurno nije ni merio pre slanja paketa koja je težina samog laptopa. Zato mislim da nije primenjivo. Mislio sam da je težina harda barem 400 -500 grama pa se onda prostom računicom može doći do podatka. No, u svakom slučaju ću i ja odsada praktikovati merenje kod nekih rizičnijih predmeta. A bogami i snimanje. Većina kreće u trgovinu u dobroj veri da je druga strana korektna pa ne primenjuje mere zaštite ali iz ovakvih "sivih" slučajeva se vidi da je bolje sprečiti nego lečiti.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 19.01.2015

(18.01.2015 23:58)sasacv68 Piše: A zasto ne bi bilo primenjivo, pakovanje je bitno ako gledamo masu cele posiljke - na adresnici ? Mozda je bila poznata i masa samog predmeta?

Ako se sam prodavac nije dosetio toga u dokazivanju pred Limundom onda sigurno nije ni merio pre slanja paketa koja je težina samog laptopa. Zato mislim da nije primenjivo. Mislio sam da je težina harda barem 400 -500 grama pa se onda prostom računicom može doći do podatka. No, u svakom slučaju ću i ja odsada praktikovati merenje kod nekih rizičnijih predmeta. A bogami i snimanje. Većina kreće u trgovinu u dobroj veri da je druga strana korektna pa ne primenjuje mere zaštite ali iz ovakvih "sivih" slučajeva se vidi da je bolje sprečiti nego lečiti.

RE: Najbolje rešenje - the_quince - 19.01.2015

Dakle, za razliku od prethodnog slucaja, gde smo utvrdili da kupac nije trebao da kupuje veoma lomljive cajnike preko Limunda, ovde smo utvrdili da prodavac nije trebao da prodaje neispravan laptop.
2:0 za nas Smile
Sledeci slucaj?

RE: Najbolje rešenje - Vesic1 - 19.01.2015

I da je laptop bio ispravan, ista situacija bi se mogla desiti Smile