Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 06.04.2015

Nova situacija:

Kupac je kupio predmet na aukciji, kao način plaćanja je bilo plaćanje pre slanja, ali je prodavac odmah poslao predmet po kraju aukcje, te kupac nije ni stigao da uplati predmet. Kupac se nije žalio što je paket poslat odmah, bez dogovora, iako je komunikacija postojala u roku. Ali se žalio na stanje predmeta, odnosno predmet nije bio u opisanom stanju.
Kontaktirao je prodavca kako bi mu predmet vratio, što je prodavac odbio. Prodavac je tražio da mu kupac plati predmet na tekući račun i nije pristajao na drugi dogovor.

Kupac je dao negativnu ocenu zbog neuvažane reklamacije, prodavac je dao negativnu ocenu jer predmet nije plaćen.

Koju ocenu biste poništili?

RE: Najbolje rešenje - the_quince - 06.04.2015

Javlja mi se da je prodavac proracunato poslao predmet pre nego sto je kupac uplatio, bas da bi doveo do ovakve situacije. Kupac nije zasluzio negativnu, jer placanje posle slanja nije bila opcija, i prodavac je bez prethodnog dogovora poslao predmet, dakle na sopstveni rizik.

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 06.04.2015

ponistio bih kupcu

a ako prodavac ne prihvata predmet nazad ostaje i bez predmeta i novca plus negativna gratis

(za utehu ima da stavi kupca na crnu listu ako smatra da je predmet bio u opisanom stanju)

RE: Najbolje rešenje - gibica - 06.04.2015

Dobro, ovde je sve jasno, prodavac je kriv. Prvo nije postovao uslove prodaje koje je sam odredio, a posle toga nije hteo da uvazi reklamaciju. Tako da njemu ostaje negativna, a kupcu se brise.

To ne znaci da je kupac u pravu, mozda reklamacija zaista nije bila opravdana, ali to necemo nikada saznati.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 06.04.2015

Да, прилично јасна ситуација, продавац је сам себе лишио свих права. Уколико не жели предмет назад оставити му негативну, уколико га прихвати назад обрисати. Купцу у сваком случају обрисати, није се огрешио о Правилник. Продавца казнити за осветничку негативну.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 06.04.2015

Pod pretpostavkom da kupac govori istinu o stanju predmeta.
Jedino što mi ovde nije jasno - da li je kupac tražio povraćaj novca za poštarinu ?
1. Ako jeste, onda su kolege pre mene već sve rekle.
2. Ako nije tražio onda obrišite obe. Kupac se odrekao naknade za poštarinu pa onda ne vidim o kakvoj reklamaciji govori kada predmet nije platio i samim tim nema troškova. Prodavac je na svoju ruku poslao pa sad može samo da primi predmet nazad ali ne može da da negativnu ocenu za delo za koje je sam kriv.
3. Ako kupac zadrži predmet (bez dogovora da to uradi) onda ostavite obe. Ne može i jare i pare. Problem kod ove varijante je kako dokazati da je kupac poslao baš taj predmet nazad. Prodavac možda neće hteti da preuzme paket ili će reći da to nije to.

Da li vam je možda neko već predložio da treba da donesete jasne, usklađene sa zakonom, procedure u vezi reklamacija ? U slučaju da nije, evo, ja bih, skromno, rekao da biste možda to trebali da uradite. No, ne morate žuriti, sačekajte malo, da dođe do nekih problema pa onda natenane Smile

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 06.04.2015

Ниси добро прочитао - продавац неће да преузме предмет назад.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 06.04.2015

Video sam to ali to ne znaći da kupac ima pravo da zadrži jer nije platio. Ako ne mogu da se dogovore oko reklamacije ima adresu pa neka vraća nazad o prodavčevom trošku. Ako prodavac neće da podigne iz pošte to je njegov problem onda.
Ko što reče, jedino je nepoznat stav kupca prema prvoj poštarini i tu može da se pravi varijacija na temu. Zavisi kolika je bila cena predmeta i koliko je bila poštarina. Ako je tražio povraćaj novca za poštarinu, prodavac odbija da je plati a cena predmeta je u tom rangu onda ima moralno, ali ne i zakonsko pravo da zadrži predmet. U svakom drugom slučaju njegovo je da pošalje predmet nazad.
Bez obzira na brzopletost i moguć netačan opis predmeta ne deluje mi pošteno da kupac ne plati, zadrži predmet i još da negativnu ocenu.
Imali smo skoro slučaj kada je prodavac dobio nazad predmet a nije odmah vratio novac. Isto je bilo - vrati jedno od ta dva.

RE: Najbolje rešenje - dealla - 07.04.2015

Po pravilima:
Kupcu obrisati
Prodavcu ostaviti

Mnogo nedoumica ali prodavac se zaleteo pa za nauk.
I da ko što reče blistok kupac nek pošalje a prodavac nemora da preuzme.

RE: Najbolje rešenje - Branari - 07.04.2015

Slažem se s kolegama Smile Kupcu obrisati negativnu, a prodavcu ostaviti ako ne želi da uvaži reklamaciju.

Treba poštovati makar minimum utvrđenih procedura - slanje & plaćanje po dogovoru - kako bi se pojednostavio postupak koji najčešće jeste prost, ali koji može da se iskomplikuje na sto načina (problemi s poštom, pakovanjem, preuzimanjem...) čak i kada je s predmetom sve u redu.

Možda je prodavac bio brzoplet jer je bio u gužvi, pa je greškom poslao pre uplate, možda je to namerno uradio (kao što reče the_quince), a možda kupac ne govori istinu... Ništa od toga nije važno, jer vi možete da odlučite samo na osnovu onog što vam je poznato, a to je da je prodavac poslao van (sopstvenih) uslova prodaje, i da ne želi da prihvati reklamaciju.

RE: Najbolje rešenje - dealla - 15.04.2015

Kanda neko zabušava ovdeHmm

I to debeloLOL 8 danaSmile

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 15.04.2015

Све смо решили. На Лимунду више нема проблема.

RE: Najbolje rešenje - dealla - 15.04.2015

Skace od srece    E ako je tako onda još Vesica da rešimo pa da pređemo svi na igračke temeWink
Mada i ti mi se u poslednje vreme mnogo žališ...

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 15.04.2015

Ко се са Весићем дружи од злих продаваца/купаца страда. Од последњих 20 трговина у неких 12-15 било је проблема. Можда је време за пензију.

RE: Najbolje rešenje - Guti1 - 15.04.2015

(15.04.2015 18:50)dealla Piše:   Skace od srece    E ako je tako onda još Vesica da rešimo pa da pređemo svi na igračke temeWink

LOL Kod Vesića je to 24/7...365 dana u godini. Svake prestupne ima "happy day" na Limundu. Smile