Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - serjoza - 15.04.2015

(15.04.2015 18:55)BitterLemon Piše: Ко се са Весићем дружи од злих продаваца/купаца страда. Од последњих 20 трговина у неких 12-15 било је проблема. Можда је време за пензију.

Ma jooook, samo ti treba odmor. Predlažem ti da odeš na kampovanje. Evo - nađoh na reklami na naslovnoj strani Lmunda baš simpatične predmete za kampovanje.
http://www.limundo.com/kupovina/Sportska-oprema/Kamp-oprema/Alat-pribor-i-oprema/Nozevi-za-bacanje-2-kom/35316849
http://www.limundo.com/kupovina/Sportska-oprema/Kamp-oprema/Alat-pribor-i-oprema/NOV-MODEL-SKAKAVAC-/35430353
Ovo oslobađa od stresa i smiruje živce garant. LOL

RE: Najbolje rešenje - dealla - 15.04.2015

(15.04.2015 18:55)BitterLemon Piše: Ко се са Весићем дружи од злих продаваца/купаца страда. Од последњих 20 трговина у неких 12-15 било је проблема. Можда је време за пензију.

Ma kakva penzija.Samo Aster može da razmišlja o penzijiBig smile.A mi mlađi Pravi se lud

Biće bolje kažu svi.Sad dal ovde il na nekom drugom mestu

RE: Najbolje rešenje - blistok - 16.04.2015

@ Serjoža
Osim skakavca u ponudi ima i bokser a najbolja fora je što u opisu kaže - koristiti samo u samodbrani LOL
To je inače dozvoljeno nositi a nadasve poznato po upotrebi u samodbrani Smile

@ Dealla
Aster razmišlja o penziji još od 18-te ali za sada mi nijedan lukav plan nije upalio Smile

@Alduin
Evo šta se dešava kada se duže vremena gomila muških ostavi da budu sami u kući Smile

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 17.04.2015

Citat:@Alduin
Evo šta se dešava kada se duže vremena gomila muških ostavi da budu sami u kući Smile
[Slika: SRzN3AY.jpg]
Smile

Opisaću vam ovde jednu situaciju koju smo imali, pa me interesuje vaše mišljenje da li smatrate da je to ok rešeno, a ako nije, zašto nije.

Postojala je reklamacija i kupca je dao negativnu ocenu (kupovina obavljena u roku, po pravilima slanja i plaćanja). Došlo je do problema u dogovoru oko vraćanja predmeta jer je kupac tražio da mu prodavac unapred uplati novac za predmet pa onda da predmet pošalje, a prodavac je tražio da kupac pošalje predmet pouzećem (kako je i on predmet poslao). Kupcu nije odgovaralo da pošalje predmet pouzećem jer je smatrao da će prodavac da odbije paket, prodavac nije hteo da uplati unapred novac kupcu jer je smatrao da može doći do situacije da kupac ne pošalje predmet. Napominjem da se ova situacija dešavala još kada je postojalo pravilo da sledi suspenzija prodavcu koji prihvati reklamaciju a odbije paket od kupca (što je ukinuto kasnije), a tu informaciju smo naveli i kupcu i prodavcu.

Prvo smo išli na to da se dogovore, ali kako to nije uspelo, naš predlog je bio da se predmet vrati onako kako je i kupljen, odnosno pouzećem. Komunikacija kupca i prodavca je bila nešto nategnutija, dok prodavac jeste spomenuo da ga je kupac zvao i da je bio vrlo neprijatan i da je čak i pretio.

Dobijamo poziv od prodavca, odnosno prodavačice koja je bila veoma uznemirena. Od kupca je dobila poruku, preko Limunda, koja je sadržala vrlo teške uvrede i deo koji se mogao protumačiti kao pretnja. Prosledila nam je poruku koja je zaista bila strašna (imajte na umu da se mi svakodnevno susrećemo sa sličnim sadržajima, pa se retko dešava da ostanemo zatečeni nekom sličnom porukom, što je ova svakako bila). Uputili smo sankciju kupcu zbog vređanja i pretnji, zamolili smo ga da slične poruke više ne šalje i da pokuša pristojnom komunikacijom da dođe do rešenja sa prodavcem. Kupac nije prihvatio našu preporuku i nastavlja da šalje prodavcu poruke sličnog sadržaja. Kolege iz tima za sigurnost su donele odluku da se nalog kupca suspenduje jer mu je nalog već bio na višem nivou sankcionisanja tako da je ovo bio samo jedan prekršaj u nizu.

Kupac se ponovo registruje i licitira kod tog prodavca na svim aukcijama, ponovo šalje iste poruke. Novi nalog kupca se suspenduje.

Nakon toga, prodavac se javlja sa pitanjem oko negativne ocene. Zbog cele situacije sa kupcem, odlučili smo da je poništimo iako reklamacija nije rešena.

Meni je nekako logično i ljudski izaći u susret prodavcu u kod ovakvih saradnji. Ali tu se postavlja pitanje u vezi sa pravilima ocenjivanja - da li i kako definisati ovakve izuzetke i da li ih uopšte praviti?

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 17.04.2015

Систем оцењивања је лош, о томе се писало од старта новог кафеа. Ово је само још један доказ за то.
Што се тиче ситуације, мени је несхватљиво да се за претње добија опомена, то је глупо, за претње треба да иде тренутна суспензија. Што се саме сарадње тиче, требало би решити неким правилом процедуру код рекламације, тако не би било ситуација као што је ова.

RE: Najbolje rešenje - gibica - 17.04.2015

Slazem se. Posle prve pretnje ste trebali odmah da ga suspendujete, a to vam je i jedina greska kod ove situacije.

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 17.04.2015

Dobro ste postupili

to je sve vec definisano ali problem je sto sam uocio da neznaju svi da tumace pravilnik jer sve pise
a imaju i zakoni Republike Srbije (limundo pomoc i pravilnik imaju odstupanja jedno od drugog a i od zakona)

kupac nema pravo da trazi prvo novac pa predmet da salje cak ni pouzecem vec prvo mora da vrati predmet pa tek onda novac gde ste vi videli drugacije to me zanima ?

vi prodavcu niste izasli u susret vec ste morali da ponistite negativnu koja je neopravdano data

on je uvazio reklamaciju ali kupac nije hteo da vrati predmet pouzecem

prodavac je pogresio sto je nudio puzecem trebao je da trazi prvo predmet unapred pa tek onda novac

RE: Najbolje rešenje - dealla - 17.04.2015

Jedina zamerka,suspenzija je trebala odmah posle prve pretnje pošto je kupac bio višestruki prekršioc.

Mislim da prodavcu niste izašli u susret jer on je prihvatio reklamaciju i postupao po pravilima, a samo nije pristao na kupčevu ucenu.

(17.04.2015 17:13)Alduin Piše: Ali tu se postavlja pitanje u vezi sa pravilima ocenjivanja - da li i kako definisati ovakve izuzetke i da li ih uopšte praviti?
To pitanje i mi postavljamo od starta cafea.
Pored mnogih drugih pitanjaSmile

RE: Najbolje rešenje - blistok - 17.04.2015

Ovde ste naveli više problema (osim osnovnog zbog kojeg ste napisali ovaj post) koji bi trebali da budu rešeni.
Nadam se da će to biti što pre rešeno.

1.Procedura, makar najosnovnija, oko načina dokazivanja da je reklamacija opravdana.
O ovome sam toliko pisao i ja i drugi da nema potrebe dalje.

2.Vraćanje novca po osnovu reklamacije. U većini slučajeva to ide po normalnom dogovoru između dva člana.
Tamo gde je to nemoguće morate napraviti opciju da ide preko LC. Koji god zakon da posmatrate novac se vraća tek kada se predmet vrati (nevezano za način kako je predmet plaćen) pa ne možete insistirati na tome da prodavac da novac pre nego što je video u kakvom je stanju predmet koji mu se vraća. Znam da to iziskuje dodatni trud od vas i da može stvoriti nove problematične situacije u tom procesu ali ako želite da budete arbitar, ili barem medijator, onda to uradite do kraja kako treba. Ako bilo koja strana nema poverenja ni u LC onda je to već dobar pokazatelj ko u toj priči ima neke druge motive.Ako ne želite da zalazite u detalje opravdanosti reklamacije ili toga da li je predmet vraćen u istom stanju ok. Obe strane uputite na to da je vaša uloga čisto posrednička u smislu prosleđivanja novca i da novac neće biti prosleđen kupcu samo u slučaju da nije poslao predmet (recimo, poslao je ciglu) a za sve ostalo postoje nadležni organi. Šta je prodavac primio je lako dokazivo. Svi prodavci imaju fotoaparate pa neka odmah po prijemu (u pošti ili prisustvu kurira) snimi predmet i napravi zapisnik ako je reč o tako nečem.

3. Smatram da je ok vaš postupak da kupcu prvo smanjite nivo pa tek onda da ga izbacite. Svakome se može desiti da u afektu kaže nešto što ne bi trebalo (zato i postoje sankcije) ali ako se to ponašanje ponovi onda sledi izbacivanje.

UBR kako zbog ovog tako i zbog gomile slučajeva sa mnogo negativnih, nanošenjem štete ... trebalo bi definitivno da naloge članova koji su sankcionisani i javno obeležite. Možda vi i radite ozbiljno po pitanju sankcionisanja ali to niko od nas ne vidi pa deluje da sve to prolazi nekažnjeno i polako ali sigurno se gubi poverenje i u vas i firmu za koju radite. Vi razmislite da li vam se više isplati da čuvate njihov ili svoj ugled.

4. Znam da su vam ruke solidno vezane kada je reč o ličnim podacima i da provera iziskuje finasije ali ova situacija sa nekontrolisanim otvaranjem naloga (kao u ovom slučaju) će vam se uskoro obiti o glavu. Ako treba da biram između sajta koji mi ne uzima proviziju i sajta koji mi uzima ... jedina vaša prednost (ma koliko iluzorno to bilo) je u tome što će druga strana biti barem nekako sankcionisana ako mi nanese štetu. Ako će ta osoba koliko sutra da mi to uradi sa drugog naloga onda stvarno ne vidim ni jednu prednost kod vas. Da ne spominjem poslednju odluku menadžmenta gde se ukida povrat novca za promo opcije i postavljanje aukcije i time se i vi pridružujete pravljenju štete.

5.Reklamacija je postojala (opravdana ili ne) i nije rešena. Da ste tačku 2. rešili onda tu ne bio problem ovako jeste.
Prodavac jeste prihvatio reklamaciju i pristao je na to da novac vrati pouzećem. Vaša odluka je opravdana
bez obzira što do realizacije nije došlo. To je kupčev problem jer je insistirao na nečemu na šta po zakonu nema prava. Znači niste napravili nikakav izuzetak.

Što se samog ocenjivanja tiče ima dosta predloga ovde u Cafeu, imate i razne sajtove na netu gde možete da vidite kako su oni rešili. Nijedan pravilnik, ma koliko bio dobar, ne može predvideti sve situacije i zato izuzetaka mora biti. Poenta je samo da iz svakog tog izuzetka izvučete zaključak i da ga uvrstite u pravilnik, makar svoj interni.

Ocenjivanje - negativna i dve vrste pozitivne. Čista pozitivna i pozitivna posle reklamacije. U prevodu - predmet nije bio kao opisan ali u dogovoru sa prodavcem problem je rešen i ja nisam oštećen _nikako_ u materijalnom smislu.
Ako jeste oštećen _u ma kom procentu_ onda je tu negativna. A one varijante sa nijansama boje i imao je ogrebotinu više nego što je navedeno, nisam zadovoljan ali sam meka srca ... obrišite i zaboravite. Naravno pre toga uradite tačku 1 ili će biti mnogo crvenih ovde.

Ko pročita do kraja dobija od Alduin neku smešnu sliku u PP svakog jutra do kraja ove nedelje !

RE: Najbolje rešenje - Branari - 17.04.2015

Da, bilo je već govora o problemu reklamacija. Potrebno je precizirati proceduru - ko prvi šta kome vraća, i u kojim slučajevima. U ovom slučaju ste dobro postupili, ako je pitanje samo da li je poništavanje negativne ocene bilo u skladu s pravilnikom. U krajnjoj instanci, vi ste jedini arbitri u slučaju spora i normalno je da ćete, od situacije do situacije, odlučivati kako i koliko da odstupite od pravilnika.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 18.04.2015

(17.04.2015 21:53)blistok Piše: 3. Smatram da je ok vaš postupak da kupcu prvo smanjite nivo pa tek onda da ga izbacite. Svakome se može desiti da u afektu kaže nešto što ne bi trebalo (zato i postoje sankcije) ali ako se to ponašanje ponovi onda sledi izbacivanje.

UBR kako zbog ovog tako i zbog gomile slučajeva sa mnogo negativnih, nanošenjem štete ... trebalo bi definitivno da naloge članova koji su sankcionisani i javno obeležite. Možda vi i radite ozbiljno po pitanju sankcionisanja ali to niko od nas ne vidi pa deluje da sve to prolazi nekažnjeno i polako ali sigurno se gubi poverenje i u vas i firmu za koju radite. Vi razmislite da li vam se više isplati da čuvate njihov ili svoj ugled.

Лепо је ово али онда би морали стварно да почну да их кажњавају.
Зар је могуће да до сада ниси установио да њима није у интересу да буде уређено то подручје. Када је почињао Лимундо "браћа" су имала стотинак налога са којих су куповали, да би разрађивали сајт и створили привид раста, што је уродило плодом и дуго времена били су у великом успону, први и једини.
Шта их сада спречава да лажним налозима повећавају свој профит упропаштавањем аукција продавцима? Питам из угла логике, а не оптужујем(за оне који не знају да читају), јер то је сасвим могућ сценарио. Ја се не уздам у њихову честитост, они на овом сајту сакривају и штите варалице, како ја да знам да то нису и они? Мени није довољно да се они појаве и напишу "ми нисмо варалице", то би свака варалица рекла - мени треба систем који НЕ МОЖЕ да се злоупотреби.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 18.04.2015

Ne postoji sistem u kojem su nemoguće zloupotrebe. Ne očekujem čuda ni od skupštine Srbije a kamoli od jedne privatne firme. Ono što očekujem od njih je isto ono što i moji kupci očekuju od mene - da dobiju ono što su platili.
Plaćam proviziju ovde jer se nadam, i želim, da brzo i bez ekcesa prodam svoju robu. Ako to postane nemoguće onda ću naći drugo rešenje kao dosta njih pre mene a verovatno još više posle mene.

Znam da karikiraš sa postom iznad ali jeste činjenica da se sve više pojačava sumnja u motive nekih postupaka. Ja sam rođen u socijalističkoj državi ali od malih nogu sam bio kapitalista u duši i znam da niko ništa ne radi ako nema lični interes. Neću da zalazim u to koji su motivi menadžmenta u nesređivanju bitnih segmenata poslovanja ovde ali na duge staze to je loša poslovna politika.

Ne obraćam pažnju na sitnije probleme a i dosta krupnih sam spreman da previdim ali mora postojati odnos poverenja između prodavca (Limunda) i kupca (članova) ako ćemo nastaviti da svi uspešno sarađujemo. U tom smislu sam i napisao prethodni (a i gomilu drugih) posteva. Pomoći će nama, pomoći će prvoj liniji LT a na duže staze će pomoći i vlasnicima.
Davno sam naučio da nekada jednostavno moraš da posluješ na nuli da bi sagradio bolju osnovu za budućnost. Uostalom cela moja filozofija dosadašnje prodaje ovde i kretanje od 10 dinara i jeste zbog toga. Ne znači mi ništa što ću u ovom mesecu da uzmem ozbiljan novac ako ću za par meseci ili godina da tražim drugi posao. Ovo što ovde, za sada sa dugim pauzama, radim i jeste osnova za posao koji bi trebao da radim u dugom nizu godina kasnije. Nadam se na ovom sajtu ali nisam gadljiv ni na alternative.

UBR Alduin slobodno prebaci ove posteve gde god misliš da bolje pristaju a ja ću samom sebi da lupim čveger za kaznu Smile

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 18.04.2015

Citat:3. Smatram da je ok vaš postupak da kupcu prvo smanjite nivo pa tek onda da ga izbacite. Svakome se može desiti da u afektu kaže nešto što ne bi trebalo (zato i postoje sankcije) ali ako se to ponašanje ponovi onda sledi izbacivanje.

Upravo tako je i urađeno. Promenjen je nivo kupcu uz poruku, posle prve poruke koju je poslao. Kako je nastavio sa istom komunikacijom, a nalog je već bio na višem nivou sankcionisanja, suspendovan je.

Što se pretnji tiče, poruke se formirane tako da "može biti a ne mora da znači" da je pretio. Svakako smo prodavca uputili da kontaktira policiju ako smatra da mu je bezbednost ugrožena.

Citat: vi prodavcu niste izasli u susret vec ste morali da ponistite negativnu koja je neopravdano data
on je uvazio reklamaciju ali kupac nije hteo da vrati predmet pouzecem
Tu postoji razlika između rešena reklamacija/prihvaćena reklamacija. Sećam se jedne situacije gde je prodavac hteo da mu se poništi negativna ocena jer je prihvatio reklamaciju. Naime, poslao je predmet iz Subotice u Niš, pouzećem. Prihvatao je razmotri reklamaciju, ali samo ako kupac dođe u Suboticu sa predmetom i dva svedoka.

RE: Najbolje rešenje - LiMuBaj - 18.04.2015

ali u ovom slucaju kupac nije hteo da se resi reklamacija po zakonu vec po njegovim uslovima

e to nemoze niti sme limundo da pomaze kupcu da vrsi protv pravne radnje

trebali ste kupcu da kazete ili se dogovorite ili ste po zakonu duzni da vratite predmet pa tek onda novac

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 18.04.2015

@LiMuBaj - po prvi put čujem za tako nešto, proveriću svakako.