Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - Olja.Olja - 19.01.2015

Ima, na zalost.

Kazem na zalost jer ne znam kako moze da se utvrdi da je prodavac poslao hard disk. Sto daje prostora za manipulacije od strane kupaca.

To sto je laptop neispravan nema nikakve veze.

Tezina paketa moze da se koriguje pakovanjem, ako je prodavac uzeo hard disk.

A da li ga je uzeo zavisi i od postignute cene. Sto je cena manja veca je verovatnoca da ga je izvadio. Smile
A opet ni to ne znaci.

Opet je slucaj gde se ne moze sa sigurnoscu dokazati ko je kriv.

I sto je jako nezahvalno kod prodaje/kupovine na daljinu.

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 19.01.2015

Evo odgovora na par pitanja koja ste postavili:

Pored toga da je navedeno da je predmet neispravan i da je problem kod matične ploče, naveden je i procesor, koliko ima RAM memorije i da je integrisana grafička. Hard disk 80 GB. Odnosno, u opisu je jasno navedeno da je laptop kompletan i da nema fizička oštećenja. To je sve što je bilo u opisu, prodavac nije bio preterano detaljan.

Cena predmeta je bila 3000+.

U trenutku kada smo ovo rešavali, kupac je imao 50+ pozitivnih i nije imao negativne, prodavac je imao 10+ pozitivnih, jednu negativnu koju je dobio ali kao kupac jer se nije javio na vreme. „Šarenoliki“ i kupac i prodavac, odnosno kupuju i prodaju razno, nisu samo računarske komponente.

Ovo oko težine paketa je vrlo interesantno, nekada to koristimo kao pomoć u rešavanju, ali ovde to ne bi moglo da se iskoristi jer prodavac nije naveo težinu predmeta u opisu, pa nema sa čim da se uporedi.

Meni je bilo interesantno rešenje koje su našli drugi kupac i prodavac kod slične situacije. Dogovorili su se da kupac stavi na aukciju laptop sa opisom da nedostaje deo, pa da prodavac vrati deo novca koji je razlika između cene koju je kupac platio kad je od njega kupio i po kojoj je kupac prodao predmet.

RE: Najbolje rešenje - xzy - 19.01.2015

Samo jedna stvar oko tezina. Ja upisujem po pola kg iako su paketi po 2 i to prolazi nekako, mada sam mislio da se kasnije meri za stvarno. Neko moze da kaze da mu nisam sve poslao iako se trudim da sto manje kupac plati.

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 19.01.2015

(19.01.2015 19:20)Alduin Piše: Meni je bilo interesantno rešenje koje su našli drugi kupac i prodavac kod slične situacije. Dogovorili su se da kupac stavi na aukciju laptop sa opisom da nedostaje deo, pa da prodavac vrati deo novca koji je razlika između cene koju je kupac platio kad je od njega kupio i po kojoj je kupac prodao predmet.

Elegantno resenje
... samo i dalje nema odgovora ko je tu pokusao koga da prevari - da li je neko ˝priznao˝ krivicu ili je ostala ˝pat˝ pozicija ?

RE: Najbolje rešenje - blistok - 19.01.2015

(19.01.2015 19:20)Alduin Piše: Meni je bilo interesantno rešenje koje su našli drugi kupac i prodavac kod slične situacije. Dogovorili su se da kupac stavi na aukciju laptop sa opisom da nedostaje deo, pa da prodavac vrati deo novca koji je razlika između cene koju je kupac platio kad je od njega kupio i po kojoj je kupac prodao predmet.

Znači prodavac nije profi u tome ali ipak dovoljno zna kada navodi detalje o tome šta lap top ima od komponenti. Znači da je ili on ili neko njegov proverio šta ima unutra. Opet, ostaje reč protiv reči. Meni cena deluje ok ali ja ne pratim te predmete tako da bi neko ko se više razume trebao da da sud. U slučaju da je to realna cena onda bi rešenja bila sledeća :
1. Da predloži umanjene cene za cenu harda diska. Najbrže će se rešiti problem i ima šanse da bude najjeftiniji za prodavca.
2. Da prodavac nađe hard disk i pošalje o svom trošku. Vremenski nesigurna varijanta jer je pitanje koliko je stručan da oceni koji je disk za taj laptop i kada će naći neki koji će njemu biti prihvatljiv da plati. No, u ovoj sivoj priči to bi bilo najviše po pravilima a možda bude imao sreće pa to bude i najjeftinije.
3. Predlog koji ste vi naveli. Relativno brzo rešenje ali lutrija, šta ako ovaj put lap top ode za 1000 ? Da li će prodavac pristati da isplati razliku ili se priča nastavlja dok ne istekne 30-ti dan ?
4. Da prihvati predmet nazad i da plati povratnu poštarinu. Ako sam siguran da sam u pravu ovo je rešenje na koje bih najteže pristao ali...

Ako predloži nešto od ovog, ili sve, bez obzira na to da li će kupac prihvatiti ili ne, njemu sleduje pozitivna a ako je nevin u celoj priči i pouka da od sada napiše težinu u opisu. Ta pouka je za sve nas.

5. Da prihvati predmet nazad ali da su obe poštarine kupčeve. Ovo mi i dalje deluje finansijski najpoštenije jer su podjednako na gubitku oboje. A kako istinu nikada nećemo saznati onda mu ovo dođe kao neutralno rešenje. Jedino stvarno ne znam šta da kažem za ocenu jer taj deo pravilnika nije jasan. Možda da spadne pod "Može" pa da nikakve ocene ovde ne bude ?

6. Da ne prihvati reklamaciju i da odbije bilo kakvo rešenje. Sledi negativna. Opet, ne znam ko od njih govori istinu i kao prodavac ipak imam više razumevanja za njega nego za kupca ali to jesu pravila ovde, sviđalo se to nama ili ne.

(19.01.2015 19:48)xzy Piše: Samo jedna stvar oko tezina. Ja upisujem po pola kg iako su paketi po 2 i to prolazi nekako, mada sam mislio da se kasnije meri za stvarno. Neko moze da kaze da mu nisam sve poslao iako se trudim da sto manje kupac plati.

Pretpostavljam da šaljete preko Bexa ili Aksa. Oni nikada ne mere pakete, to je dobro jer kupcu možete da uštedite na poštarini ali zato sebi možete da napravite skup problem. Promenite kurirsku službu zbog vaše sigurnosti.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 19.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 19.01.2015

@sasacv68 - kod ove druge saradnje je prodavac prodavao računar za treću osobu koja mu je i dala opis, pa nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da li su tačni ili nisu navodi kupca. Plus je bio i to što su kupac i prodavac već imali pre toga jednu uspešnu saradnju, te su nam se obratili tek kad su se dogovorili oko rešenja, sa pitanjem da li bi takvo rešenje bilo ok po nama.

@blistok - upravo su ovo rešenja koja smo ponudili. Situacija je dugo rešavana jer kupac i prodavac nisu želeli da komuniciraju, kupac je smatrao da je prevaren a prodavac da kupac hoće da ga prevari. Na kraju je ipak nađeno rešenje u tome da prodavac vrati deo novca koliko bi bio hard disk, ali nisu bili zadovoljni tim rešenjem.

@BitterLemon - došli smo otprilike do sume od 1000 dinara za hard, što je bila negde najpolovljnija suma za vraćanje u toj situaciji jer je kupac tražio refundaciju svih troškova koje je oko predmeta imao.

Ako se slažete, predložila bih treći slučaj, ovaj put neće biti reklamacija u pitanju Smile

RE: Najbolje rešenje - Guti1 - 19.01.2015

Bitter je, najverovatnije, u pravu. HDD bi bila najskuplja komponenta, a njega nije bilo...ili jeste? Sve ovo liči na onaj pojam "kvaka 22".

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 19.01.2015

(19.01.2015 21:16)Alduin Piše: @sasacv68 - kod ove druge saradnje je prodavac prodavao računar za treću osobu koja mu je i dala opis, pa nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da li su tačni ili nisu navodi kupca. Plus je bio i to što su kupac i prodavac već imali pre toga jednu uspešnu saradnju, te su nam se obratili tek kad su se dogovorili oko rešenja, sa pitanjem da li bi takvo rešenje bilo ok po nama.

@blistok - upravo su ovo rešenja koja smo ponudili. Situacija je dugo rešavana jer kupac i prodavac nisu želeli da komuniciraju, kupac je smatrao da je prevaren a prodavac da kupac hoće da ga prevari. Na kraju je ipak nađeno rešenje u tome da prodavac vrati deo novca koliko bi bio hard disk, ali nisu bili zadovoljni tim rešenjem.

@BitterLemon - došli smo otprilike do sume od 1000 dinara za hard, što je bila negde najpolovljnija suma za vraćanje u toj situaciji jer je kupac tražio refundaciju svih troškova koje je oko predmeta imao.

Ako se slažete, predložila bih treći slučaj, ovaj put neće biti reklamacija u pitanju Smile

Ja sam mislio na prvu saradnju, ali kroz odgovor blistoku, zakljucujem da je ostala pat pozicija.

Moze treci slucaj, ali bih predlozio da (svi) izvucemo neki zakljucak iz zadatog problema, eventualno definisemo da li je do problema doslo zbog nesavrsenosti Pravilnika i predlozimo, na kraju izmene u Pravilniku, kako do slicnih situacija ne bi doslo u buducnosti.
(slozice te se da je u prvom problemu uzrok bio to sto Pravilnikom nije definisano ko i kako snosi troskove postarine u slucaju reklamacije ?)

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 19.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - Olja.Olja - 20.01.2015

Meni se cini da je tu stvarno nedostajao hard disk.

Ali ni to ne moze da se dokaze.

Mozda ni prodavac nije znao da mu je osoba za koju je prodavao laptop malo "olaksala" paket Smile

@BitterLemon

I alarm, direktno povezan sa Limundom. Kako, to ce u buducnosti biti moguce... Big smile

(19.01.2015 21:16)Alduin Piše: Ako se slažete, predložila bih treći slučaj, ovaj put neće biti reklamacija u pitanju Smile

Ja se slazem! Bravo

RE: Najbolje rešenje - Vesic1 - 20.01.2015

(20.01.2015 02:51)Olja.Olja Piše: Mozda ni prodavac nije znao da mu je osoba za koju je prodavao laptop malo "olaksala" paket Smile

Ako sam ja lepo razumeo, ovo oko druge osobe nije za saradnju koju mi raspravljamo, nego za saradnju slicnu ovoj nasoj.

(19.01.2015 21:16)Alduin Piše: @sasacv68 -kod ove druge saradnje je prodavac prodavao računar za treću osobu koja mu je i dala opis, pa nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da li su tačni ili nisu navodi kupca. Plus je bio i to što su kupac i prodavac već imali pre toga jednu uspešnu saradnju, te su nam se obratili tek kad su se dogovorili oko rešenja, sa pitanjem da li bi takvo rešenje bilo ok po nama.

Inace i ja se slazem da predjemo na sledeci slucaj Smile

RE: Najbolje rešenje - hasegawa - 20.01.2015

(19.01.2015 21:16)Alduin Piše: @sasacv68 - kod ove druge saradnje je prodavac prodavao računar za treću osobu koja mu je i dala opis, pa nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da li su tačni ili nisu navodi kupca. Plus je bio i to što su kupac i prodavac već imali pre toga jednu uspešnu saradnju, te su nam se obratili tek kad su se dogovorili oko rešenja, sa pitanjem da li bi takvo rešenje bilo ok po nama.

Ovde je Limundo problem. Prodavac prodaje i sklapa ugovor o prodaji za predmet koji nije njegovo vlasništvo.
Mora biti barem ista filozofija kao sa plagijatima, dok neko ne prizna eksplicitno da je je plagijat ostavljate mogućnost da je sve regularno, kad se napiše kopija, prekidate aukciju. Ako je već rekao da prodaje robu koja
nije njegova, što inače se inače ne može znati, poništite prodaju i sankcionišite prodavca, jer "nemam pojma, nije moje, tako mi je rekao" nije opravdanje za prodavca. A nije prvi put da to tako prolazi.

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 21.01.2015

(19.01.2015 21:51)sasacv68 Piše:
(19.01.2015 21:16)Alduin Piše: Ako se slažete, predložila bih treći slučaj, ovaj put neće biti reklamacija u pitanju Smile

Moze treci slucaj, ali bih predlozio da (svi) izvucemo neki zakljucak iz zadatog problema, eventualno definisemo da li je do problema doslo zbog nesavrsenosti Pravilnika i predlozimo, na kraju izmene u Pravilniku, kako do slicnih situacija ne bi doslo u buducnosti.
(slozice te se da je u prvom problemu uzrok bio to sto Pravilnikom nije definisano ko i kako snosi troskove postarine u slucaju reklamacije ?)

Sta bi sa sledecim problemom ? Nije se jos desio ?  Wink

RE: Najbolje rešenje - 999 - 21.01.2015

Uglavnom sam prodavac i da sam se našao u tom slučaju oko harda, kupio bih prvi hard te veličine na nekom buvljaku ili sa nekog oglasa i poslao o svom trošku. Nije vredna reputacija i nerviranje za 500-600 dinara a ako sam siguran da je hard bio u laptopu jedva bi dočrkao crnu listu da kupca stavim na nju.

što se tiče prodaje tuđih predmeta, prodavac je odgovoran za sve u vezi aukcije i tu nema nikakvih opravdanja: nisam probao, neznam, tako mi je rečeno itd...