Limundo Cafe
Najbolje rešenje - Verzija za štampu

+- Limundo Cafe (https://cafe.limundo.com)
+-- Forum: Limundo (https://cafe.limundo.com/forum-1.html)
+--- Forum: Ostalo (https://cafe.limundo.com/forum-15.html)
+--- Tema: Najbolje rešenje (/thread-244.html)

RE: Najbolje rešenje - Olja.Olja - 21.01.2015

Da, prodavac je odgovoran za predmet koji prodaje, besmisleno je uopste zalaziti u to cije je on vlasnistvo.

Kao kada kupac javi - Nisam to ja kupo/la nego moja komsinica/rodjaka/prijateljica, ... javice se ona, uplatice itd.

Smile

RE: Najbolje rešenje - Olja.Olja - 21.01.2015

Khm... slazemo se... Smile

RE: Najbolje rešenje - Guti1 - 21.01.2015

(21.01.2015 13:55)Olja.Olja Piše: Da, prodavac je odgovoran za predmet koji prodaje, besmisleno je uopste zalaziti u to cije je on vlasnistvo.

Na jednom sajtu se, za prodaju tudjih stvari, odomaćio termin "uslužni oglas". Ima svega.Smile

RE: Najbolje rešenje - blistok - 21.01.2015

(21.01.2015 15:50)Olja.Olja Piše: Khm... slazemo se... Smile

Taa slaažemo se, samo se stidimo da napišemo Smile

RE: Najbolje rešenje - blistok - 21.01.2015

Eto, tipično žensko, prvo te namami, zainteresuje a onda ti dva dana udara čežnju i ignoriše te ! Smile Pa gde je taj treći problem ? Sleepy

RE: Najbolje rešenje - Alduin - 22.01.2015

Evo treći slučaj:

Posle kraja aukcije kupac se javio prodavcu, a prodavac je zakasnio 10 minuta od roka za javljanje sa porukom. Kupac prodavcu daje negativnu ocenu. Prodavac želi da obavi saradnju, nudio je kupcu da pošalje predmet i da on plati poštarinu, a na kraju i da mu pokloni predmet, a kako bi ocena bila poništena. Kupac nije želeo dalju saradnju. Da li biste u tom slučaju poništili ocenu koju je dobio prodavac?

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 22.01.2015

Komplikovano Hmm

Ako usko gledamo Pravila, negativna ocena je data u skladu sa istim i ne bi trebalo da bude ponistena, svakako ne bez kupceve saglasnosti. Obzirom da je odbio sve (korektne) ponude prodavca, tesko da bi kupac dao takvu saglasnost.

Ipak, zavisno od razloga za ne javljanje prodavca, bi LT mogao da ponisti takvu ocenu - ukoliko je razlog opravdan i dokaziv (crko kompjuter, bolest, smtrni slucaj, elementarna nepogoda ...) bez obzira na kupcevo nerazumevanje. Ja bih tako uradio. O razlozima "visa sila" sam pisao i ranije OVDE.

Svakako bi bilo najbolje kada bi takve, opravdane okolnosti bile predvidjene i Pravilnikom, kako bi se izbeglo subjektivno sagledavanje da li je razlog za ne javljanje opravdan ili ne. Naravno isto bi vazilo i za nejavljanje kupca.

RE: Najbolje rešenje - BitterLemon - 22.01.2015

[Slika: theforeigner.jpg]

RE: Najbolje rešenje - sasacv68 - 22.01.2015

(22.01.2015 09:43)BitterLemon Piše:
(22.01.2015 09:40)sasacv68 Piše: Ipak, zavisno od razloga za ne javljanje prodavca, bi LT mogao da ponisti takvu ocenu - ukoliko je razlog opravdan i dokaziv (crko kompjuter, bolest, smtrni slucaj, elementarna nepogoda ...) bez obzira na kupcevo nerazumevanje. Ja bih tako uradio.

Упао је твој коментар између па да реплицирам овај део. Ако се уведе та пракса биће то само још једна огромна рупа у Правилнику коју ће многи злоупотребити. Од 100 купаца у овом конкретном случају 99 би поступило исправно, он није имао срећу и налетео је на ******. Не треба због те једне ситуације мењати Правилник и отварати Пандорину кутију.

A ja dodao jos jednu napomenu u medjuvremenu  Smile  - jos jedan apel da je neophodno obavestenje:
objavljen novi komentar u medjuvremenu!

U komentari ispod ovog koji si citirao, sam jasno naveo da bi se takve situacije trebale predvideti Pravilnikom, kako bi se izbeglo subjektivno donosenje odluka. Trebalo je mozda da ta dva komentara idu u jednoj recenici  Hmm kako bi moj stav bio u potpunosti jasan. Jasno je i iz prvog komentara da sam za postovanje Pravilnika i po ovom pitanju, a da je u nastavku dato razmisljanje kako unaprediti Pravilnik resavati situacije kada se naleti na ******, pa bio takav kupac ili prodavac.

RE: Najbolje rešenje - blistok - 22.01.2015

Ne znam istorijat prodavca tako da je mišljenje sa zadrškom. U slučaju da je kod njega navika da shvata kupca neozbiljno onda bih ostavio tu negativnu i još bih mu poslao i opomenu. U slučaju da nije, a kako je ponudio i da predmet da besplatno sa njegovom poštarinom, onda verovatno nije, bih tu ocenu poništio u momentu.
Ne samo zbog toga što mi deluje da je kupac jedva čekao (iz njemu znanih razloga) da oceni negativno. Već zbog fer pleja. Ako za kupce važi pravilo da im se negativne brišu ukoliko naknadno isprave stvar onda bi to trebalo da važi i za prodavca. Da, znam, kupac je odbacio sve ponude i time sprečio prodavca da ispravi grešku. Ali to sada već nije prodavčeva greška. Kada odbiješ da nešto dobiješ besplatno to više liči na neku osvetničku ocenu nego na ocenu zbog pravilnika. Podseća me na člana koji je pisao u jednoj zatvorenoj temi ovde. Na stranu to što je zakasnio 10 minuta ! Ok, za pravilnik je svejedno da li je 10 sekundi ili deset dana ali čak i na sudu postoje olakšavajuće okolnosti kod izricanja presude. Ne postavljam aukcije već dve nedelje zato što nisam u mogućnosti da ih ispratim kako treba pa neću da dovodim sebe u situaciju da ne mogu da održim reč. No, to je situacija koje sam bio svestan unapred i zbog toga takva odluka ali svakom se može desiti da spoljne okolnosti krenu nepredviđeno i da zbog toga ovde ne bude na visini zadatka. Proverite istorijat i jednog i drugog a pogotovo da li je već bilo neke saradnje između njih (ili kupčeve okoline) jer ovakva reakcija je, blago rečeno, preterana a da nema nekakav konkretan razlog za to.

RE: Najbolje rešenje - 999 - 22.01.2015

Nisi bio na času-neopravdan izostanak, doneseš opravdanje od lekara-opravdan izostanak ali i dalje nisi bio na času...

Kupac daje negativnu po pravilima limunda, prodavac ne sme ali može da da pozitivnu sa komentarom...ne preporučujem, ne tolerantan, ovakav...onakav a pozitivna je samo iz razloga što sam mojom greškom zakasnio sa odgovorom deset minuta. ....i stavlja ga na crnu listu (ako je ikad bude bilo)

Bilo bi lepo kad bi prodavac ili kupac mogao da odgovori na komentar za dobijenu negativnu, onda ne bi sve negativne bile toliko negativne..

RE: Najbolje rešenje - Vesic1 - 22.01.2015

(22.01.2015 09:07)Alduin Piše: Evo treći slučaj:

Posle kraja aukcije kupac se javio prodavcu, a prodavac je zakasnio 10 minuta od roka za javljanje sa porukom. Kupac prodavcu daje negativnu ocenu. Prodavac želi da obavi saradnju, nudio je kupcu da pošalje predmet i da on plati poštarinu, a na kraju i da mu pokloni predmet, a kako bi ocena bila poništena. Kupac nije želeo dalju saradnju. Da li biste u tom slučaju poništili  ocenu koju je dobio prodavac?

Mene ovde zanima, kada je kupac dao negativnu ocenu, odmah nakon isteka 48h, odnosno pre nego sto je se prodavac javio, ili je dao ocenu kada se prodavac javio, pa posle toga?

Takodje me zanima da li je prodavac tada imao oko 600-700 pozitivnih i to mu je bila prva negativna od clanice na koju je se dosta njih zalilo?

Prodavac je pisao i na Vasoj fb strani jer je bio pogodjen situacijom, rekao je da je imao oko 100 poruka i da nije stigao da izlista sve i da je delom i zbog toga zakasnio?

Da li je to taj slucaj koji sam ja zapamtio? Hmm

RE: Najbolje rešenje - Branari - 22.01.2015

Da li je kupac potvrdio da mu je prodavac zaista ponudio besplatno slanje? U tom slučaju, kupac se inati i naravno da bi trebalo da se poništi negativna ocena koju je dodelio. Ali, moguće je i da se prodavac samo pravda, i da želi da se prikaže kooperativnijim no što zapravo jeste. U svakom slučaju, Limundo može, i treba, da promeni ocenu, čak i ako je ona data u skladu s pravilnikom.

Poenta je u sledećem: pravilnik postoji (ne samo na Limundu, već su i svi pravilnici, propisi i zakoni osmišljeni s istom filozofijom) kako bi se olakšalo funkcionisanje nekakvog sistema - u ovom slučaju, trgovine. Da ne ulazim dublje u temu, ali sve se svodi na čuvena "pravila igre". Ona nisu, i ne mogu biti starija od "igre" na koju se odnose. Nekakva doza arbitraže mora da postoji - pa i u sportu postoje sudije; propisima ne mogu da pokriju baš sve situacije. U ovom slučaju, cilj je obavljanje kupoprodaje, a pravilnik postoji samo da bi olakšao transakcije, a ne obratno.

RE: Najbolje rešenje - dealla - 22.01.2015

Ne bih ja tu ništa menjao.
Sve je po pravilima i ako kupac nije hteo da bude čovek i oprosti prodavcu nažalost njegova stvar i obraz.
Pošto je prodavac hteo na svaki način da obavi saradnju, nesumnjam da su mu razlozi opravdani ali sistem je takav.
Negativna peče,smeta,boli....ali nije smak sveta i dobar podsetnik za buduće saradnje.

RE: Najbolje rešenje - serjoza - 22.01.2015

(22.01.2015 09:43)BitterLemon Piše: Онда слободно поништите и Правилник. Купац је оцену дао по правилима, дакле НЕ ПОНИШТАВАТИ. А то што је купац касније испао нечовек је друго, није на нама да судимо људским карактерима. Када се судите са неким суд доноси одлуку по Закону, када се спорите на Лимунду доноси се по Правилнику. Нема ту спора колико ја видим, само једна од ситуација која је решена Правилником. Препорука за продавца да купцу да позитивну "Закаснио сам 10 минута са јављањем али сам имао жељу да остваримо сарадњу - купац није. Добио сам негативну али му не замерам." - чисто да му стави до знања како изгледа реакција човека а како нечовека.

(22.01.2015 09:40)sasacv68 Piše: Ipak, zavisno od razloga za ne javljanje prodavca, bi LT mogao da ponisti takvu ocenu - ukoliko je razlog opravdan i dokaziv (crko kompjuter, bolest, smtrni slucaj, elementarna nepogoda ...) bez obzira na kupcevo nerazumevanje. Ja bih tako uradio.

Упао је твој коментар између па да реплицирам овај део. Ако се уведе та пракса биће то само још једна огромна рупа у Правилнику коју ће многи злоупотребити. Од 100 купаца у овом конкретном случају 99 би поступило исправно, он није имао срећу и налетео је на ******. Не треба због те једне ситуације мењати Правилник и отварати Пандорину кутију.

Baš tako.
Gledano strogo po pravilima prodavac je pokušao da "ponudi mito" kupcu i kupi pozitivnu.  Smile  Ja ne bih postupao kao ovaj kupac, ali da je imao pravo - imao je. To što Limundo nastoji da se postigne dogovor je pohvalno, ali može i da zbuni. Meni je tako jedan kupac kog sam posle 5 dana ocenio negativno jer se nije javio uplatio deo sume kao kompenzaciju, a ja da zadržim predmet - ja sam smatrao da je to strogo protivno pravilima - on kupuje pozitivnu i pri tom ja pravim prekršaj. Da nije nekako u to vreme krenuo ovaj novi Kafe - ne bih znao da Limundo na ovakvu praksu gleda blagonaklono - obratio sam se LT i oni su odobrili. Hoću da kažem da se nisam inatio nego nisam hteo za 200 dinara da sebi stvorim problem i dobijem opomenu zbog "dobrote srca". Možda i ovaj kupac samo strogo poštuje pravila i ne razume da SME tako da postupi - da li mu se obratio LT sa objašnjenjem da može da prihvati prodavčevu ponudu?