• Limundo Cafe je zvanični forum LimundoGrada
  • Limundo Cafe je namenjen svim Limundovcima
Ulaz pomoću Limundo naloga -> Ulaz Registracija

Ocena teme:
  • 1 Glasova - 5 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocenjivanje
[Slika: theforeigner.jpg]

Citiraj
(28.01.2015 21:12)misko84 Piše: Pa i nisi sasvim u pravu, jer ne moze se prodavac smatrati trgovcem, jer nije pravno lice, nema firmu PIB itd, a na L/K ti je isto bogami sto se toga tice kao i na buvljaku, kao dve strane, dogovorene kupovine, polovna roba, a ako dodje do eventualne stete, upute te na sud i gradjansku parnicu, ti sa prodavcem pa sta ispadne na kraju..

ZZP, Član 5

2) trgovac je pravno ili fizičko lice koje nastupa na tržištu u okviru svoje poslovne delatnosti ili u druge komercijalne svrhe, uključujući i druga lica koja posluju u njegovo ime ili za njegov račun;

Ovo "komercijalne svrhe" može i ne mora da se shvati da se odnosi i na "obične" prodavce, odatle
nedorečenost, plus je i prodaja na daljinu.
L/K bira da to tako shvata jer očigledno primenjuje pravila iz ZZP.

Citiraj
(28.01.2015 22:03)BitterLemon Piše: Сваки неистинит опис, намеран или случајан, је одговорност продавца. Неко намерно срочи текст за неисправну ствар тако да изгледа као да има само један квар - као рецимо "неисправан лаптоп, поломљен му је екран, сви делови ту али због немогућности да испитам иде као неисправно" а онда сваки део унутра неисправан ; могућност за тако нешто је 0%, или у преводу да би то тако било мора намерно да се склопи од неисправних компоненти.
Pa sam si rekao covek nije rekao da je ispravno, nego dao do znanja da je neispravno, dakle ti kupujes neispravnu stvar kao takvu, e sad sto ocekujes za male pare zlato, to je vec druga stvar.

I po ovome sto si rekao ispada da sad svako treba sve da zna tj. da se u sve razume, tipa da je serviser za sve i svasta od laptopa do bojlera? Mislim ako znas kako je tesko otvoriti lap a da nesto ne zeznes onda ces razumeti o cemu pricam, tipa ugasio se lap i covek prodaje kao neispravno?

Kako da ispita ako nije strucan, da ne treba da nosi do servisa plati pregled da bi to stavio u opisu, daj nemojte to, budimo realni, bas iz tog razloga i ide kao neispravno pa sad kako ti se zalomi sta sad.

Mozda je recimo samo sistem pao, i sredis i imas lap, a mozda je i maticna cela otisla, pa mora nova, poenta je da covek konkretno kod laptopa kao primera nema nacina da ustanovi kvar ako mu to nije poznato..

(28.01.2015 22:22)hasegawa Piše: Ovo "komercijalne svrhe" može i ne mora da se shvati da se odnosi i na "obične" prodavce, odatle
nedorečenost, plus je i prodaja na daljinu.
L/K bira da to tako shvata jer očigledno primenjuje pravila iz ZZP.
Pa sve to lepo zvuci u teoriji, samo je malo drukcije u praksi, zato i kazem da je jedino ako dodje do spora nadlezan sud i to parnica dokazivanje itd...

A pozvati se na sudu na ZZP zbog prodavca na sajtu kao Limundo i jos kad te sudija pita, a izvini jel tamo pisalo da je predmet neispravan oznacen u toj kategoriji? Ti kazes jeste, ali znate ja sam ocekivao... On kaze hvala lepo, odbija se tuzba kao neosnovana i kraj price...

A koliko se L/K pridrzava pravila i propisa o tome vise ovde i sta je na kraju dobio kao odgovor i od suda i policije kao i LT, pa ti izvoli pa se u praksi pozovi na ZZP i tuzi sudu pevarante, jedan lik probao, pa nije uspeo, mozda nekom hoce...  Wink

Citiraj

Citiraj
(28.01.2015 23:30)BitterLemon Piše: Прочитај поново мој коментар, пробај овог пута да га разумеш.

pa jel ti razumes da postoji opcija prilikom pokretanja da se odabere od ponudjenih Nekorišćeno, Polovno, Neispravno, Kolekcionarski primerak? I sta tu nije jasno, ako covek stavi Neispravno sta ocekujes da bude top stanje?

Zna se koja opcija od ponudjenih sta tacno oznacava.. Moj se komentar u prethodnom postu odnosio na odredjeni citat tvog komentara, ne komentara u celini, ko razume shvatice..

Citiraj
(28.01.2015 23:41)misko84 Piše: pa jel ti razumes da postoji opcija prilikom pokretanja da se odabere od ponudjenih Nekorišćeno, Polovno, Neispravno, Kolekcionarski primerak? I sta tu nije jasno, ako covek stavi Neispravno sta ocekujes da bude top stanje? Zna se koja opcija od ponudjenih sta tacno oznacava...

Pre dosta vremena imao sam u ponudi lcd tv od 40 ili 42 inča. Razbijen ekran ali elektronika besprekorna (nosio u servis da proverim pre nego što sam stavio na aukciju) i stavim ga u neispravno. Napišem o čemu se radi i na aukciji cena dođe na nekih 90 evra. Kada je kupac došao po njega pitam ga zašto je toliko platio ? Ispostavilo se da ima isti takav model ali je neka ploča otišla i majstor mu je tražio 50 evra za opravku. Na ovaj način je dobio sve ispravne delove za svoj tv + kućište za 90. Znači uštedeo je novac. No, šta da sam ja lagao o ispravnosti elektronike ? Dao bi 90 evra za ništa. Naravno da su neispravno i neispitano sami po sebi jasni pojmovi. Tako nešto i piše u mojim uslovima prodaje na aukcijama, ali to nikako ne znači da možeš u opisu da staviš šta ti padne na pamet i da nema prava na reklamaciju. Tačnije može, ali onda umesto da cena za taj tv ode na 90 bi došla do možda 20-30 evra. U slučaju da napišeš ima sve delove - a nema, ako napišeš ne valja jedan deo - a neispravna su tri ... To ne spada samo pod ZZP (ili koji je već važeći) već spada i pod "dovođenje u zabludu" ili po srpski - prevaru. A to već može da se goni i po drugim zakonima. Znači moraš da predmet opišeš sa istom pažnjom kao i ispravan ako ne želiš da budeš u problemu. Ili se vraćamo na ono najlakše - predmet kakvog ga vidite na slici, nemam pojma šta mu je... pa koliko god da dođe cena onda stvarno nema prava na reklamaciju jer nisi ništa ni lagao.
Kada smo kod toga, pogledao sam onaj link koji si postavio i nisam shvatio gde tu LT nije poštovao pravila ? Inače, to je bilo pre više od dve godine, tada još nisu gonili ispod 15000 po službenoj dužnosti, sada je limit 5000 tako da bi ga sigurno gonili.

Citiraj

Citiraj
(29.01.2015 00:06)blistok Piše:
(28.01.2015 23:41)misko84 Piše: pa jel ti razumes da postoji opcija prilikom pokretanja da se odabere od ponudjenih Nekorišćeno, Polovno, Neispravno, Kolekcionarski primerak? I sta tu nije jasno, ako covek stavi Neispravno sta ocekujes da bude top stanje? Zna se koja opcija od ponudjenih sta tacno oznacava...

Pre dosta vremena imao sam u ponudi lcd tv od 40 ili 42 inča. Razbijen ekran ali elektronika besprekorna (nosio u servis da proverim pre nego što sam stavio na aukciju) i stavim ga u neispravno. Napišem o čemu se radi i na aukciji cena dođe na nekih 90 evra. Kada je kupac došao po njega pitam ga zašto je toliko platio ? Ispostavilo se da ima isti takav model ali je neka ploča otišla i majstor mu je tražio 50 evra za opravku. Na ovaj način je dobio sve ispravne delove za svoj tv + kućište za 90. Znači uštedeo je novac. No, šta da sam ja lagao o ispravnosti elektronike ? Dao bi 90 evra za ništa. Naravno da su neispravno i neispitano sami po sebi jasni pojmovi. Tako nešto i piše u mojim uslovima prodaje na aukcijama, ali to nikako ne znači da možeš u opisu da staviš šta ti padne na pamet i da nema prava na reklamaciju. Tačnije može, ali onda umesto da cena za taj tv ode na 90 bi došla do možda 20-30 evra. U slučaju da napišeš ima sve delove - a nema, ako napišeš ne valja jedan deo - a neispravna su tri ... To ne spada samo pod ZZP (ili koji je već važeći) već spada i pod "dovođenje u zabludu" ili po srpski - prevaru. A to već može da se goni i po drugim zakonima. Znači moraš da predmet opišeš sa istom pažnjom kao i ispravan ako ne želiš da budeš u problemu. Ili se vraćamo na ono najlakše - predmet kakvog ga vidite na slici, nemam pojma šta mu je... pa koliko god da dođe cena onda stvarno nema prava na reklamaciju jer nisi ništa ni lagao.
Kada smo kod toga, pogledao sam onaj link koji si postavio i nisam shvatio gde tu LT nije poštovao pravila ? Inače, to je bilo pre više od dve godine, tada još nisu gonili ispod 15000 po službenoj dužnosti, sada je limit 5000 tako da bi ga sigurno gonili.

Pa super za tebe sto si nosio do servisa, mada ja doduse nemam neispravnih stvari, nisam ni imao nikada na aukcijama ni na kupindu, ali hipoteticki to je tvoja volja sto si nosio u servis, ako si zeleo vecu cenu, ali nismo svi u mogucnosti da nosimo itd, i ne bih rekao da si doveden u zabludu i prevaren, jer si licitirao na aukciji gde je jasno naznacen predmet kao neispravan, cik da vidim koji sudija bi to uvazio na sudu?

Ja opet kazem da je najlakse kao sto kazes neispravno pa koliko mu dodje cena i to je to, svi zadovoljni niko nije lagao i nema reklamacije upravo sam o tome i pisao, a i da mulja u opisu recimo a stavio kao neispravno, opet je to veoma tesko dokazivo... A kako je to Limundo konkretno pomogao prevarenom clanu, osim sto je prevarantu suspendovao nalog i sto ga je uputio na policiju i sud i samim tim skinuo odgovornost sa sebe i sve sveo na odnos prodavac/kupac?

(29.01.2015 00:27)BitterLemon Piše: Слушај, овде не постоји моје и твоје мишљење - ТИ НИСИ У ПРАВУ! И пази сад најбоље од свега - то не кажем ја, то кажу закони свих држава Европе и већине светских, који су притом настали на простој логици да је намерно прикривање недостатака предмета који се продају превара. Исправан, нов, полован, неисправан... предмет, сви редом могу имати недостатке и они се морају нагласити. Због тога је битно предмет описати ПОШТЕНО. Уколико се не разумеш у предмет који продајеш а знаш да је неисправан онда опис треба да буде да се продаје мртав пас а не расни коњ, не треба увијати у обланду са вешто манипулисаним текстом јер се онда враћамо на онај део где је то обмана, превара.

Извлачење из контекста је одлика оних који не разумеју целину. Због тога сам те замолио да поново прочиташ мој претходни коментар(целину), јер је јасно да је написан као осуда за манипулаторе а не незналице. Могућност од 0% коју сам навео је довољно сликовит пример.

Поента: уколико се предмет искрено опише нема разлога за страх. Познајем сервисера из мог града који је продао стотине неисправних плоча(графика, меморија...) као "непроверена матична плоча из Аустрије па је због тога продајем као неисправну" и по теби је то у реду? Јер по мени и по Закону и по здравој логици то је превара. Када се неко стварно не разуме у оно што продаје углавном је врло конкретан, не кити неистинама свој опис.

Ако мислиш да то није тако мораћу те прибележити негде, јер твој кредибилитет продавца биће озбиљно нарушен.

Уопште не очекујем да буде у топ стању, очекујем да буде у описаном стању. То што ставиш да је неисправно не даје ти поштеду од саобразности са описом.
[/quote]

Ako ti ocekujes saobraznost od robe koja je jasno naglasena da nije ispravna, dakle ne moze obavljati namenu za koju je predvidjena, onda imas veeeeliki problem, mada nadji takvu neku aukciju, tuzi sudu policiji i poseban akcenat stavi na "saobraznost" neispravne robe, pa se javi sa odgovorima...
O da itekako oslobadja ako stavi jasno do znanja da je neispravno prodavca od saobraznosti, jer to sto ti ocekujes da ti u opisu pisu bajke za male pare to tesko...
Pa primer si ti druze naveo za laptop ja ti samo dadoh odgovor koji ti se nije svideo, ali to nije razlog da planes..

Citiraj
misko84, moram da pitam: npr. imate telefon, nov, samo mu je pukao ekran, stavili biste u neispravno, bez opisa mane? i dođe do 511 dinara, jer ljudi misle da je neispravan skroz, pa ako ga ne poprave preboleće 500 dinara. Ili biste napisali da je samo polomljen ekran i dobili par hiljada dinara ili više?
Do kraja života upoznavaću ljude a nikad ih upoznati neću, uvek će me zbunjivati neobjašnjivošću postupaka.

Citiraj
(29.01.2015 00:37)Ssvettlana Piše: misko84, moram da pitam: npr. imate telefon, nov, samo mu je pukao ekran, stavili biste u neispravno, bez opisa mane? i dođe do 511 dinara, jer ljudi misle da je neispravan skroz, pa ako ga ne poprave preboleće 500 dinara. Ili biste napisali da je samo polomljen ekran i dobili par hiljada dinara ili više?
Pa napisao bih kako jeste, dakle polomljen ekran, pukao kako god, i naravno stavio u neipspravno ili je pak on po vama ispravan telefon, samo malo polupan?
Ne znam kako biste Vi utvrdili da li je malo neispravan ili potpuno neispravan, tipa ma to je samo displej, radi sve ostalo, i moze da ide pod opciju ispravan?
Dakle napisao bih polomljen ekran stavljen pod neispravno pa koliko dodje cena dodje ili stavim na kupindo koliko mislim, da vredi i ko je onda tu doveden u zabludu?

@BitterLemon
Samim tim sto si licitirao na aukciji koja je oznacena jasno u opcijama  kao neispravno ti dakle licitiras neispravnu stvar, a to sto ti ocekujes da ti neko sve proveri odnese do servisa?

To tesko da ces dobiti, ne ovde nego bilo gde u svetu i da se pozivas na zabludu gde je jasno naglaseno u kom je stanju predmet, dakle nema tu malo neispravno, mnogo neispravno ima samo jedno, a to je neispravno i nedeljivo nema sredine kao opcija...

Za moj ugled i ocene ti ne brini kao i prodaju komentari mojih ocena sve govore o meni, i prouci malo internet bonton oko pisanja...
I ako te pogadja kostruktivna diskusija, onda imas problem, a to da li sam u pravu ili ne,
to je tvoje licno  misljenje i stav mozes se sloziti a i ne moras, a ja imam svoje koje bi ako se pozivas na neku evropu trebao da postujes,
a o tebi govori dosta koliko postujes tudja misljenja ili ne..

Citiraj
A de, nemojte se sad jediti i sporiti - meni se čini da smo svi što kažu - na istoj strani.
Miško kaže da bi stavio neispravno i šlus - nema reklamacije, a mi malo cedimo drenovinu i možda bi neki od nas opisali kvar i bili podvrgnuti reklamaciji, ali bi zato postigli višu cenu. Kako se meni čini - svi u pravu. Niti je prodavac obavezan da proverava ispravnost, niti smo toliko naivni da kupimo sijalicu koja je "naispitana".  Wink
Ako je samo neispravno i to je to sa slike onda je tako, a ako si opisao ŠTA je tačno neispravno onda si podložan reklamaciji - prosto k'o pasulj.  Smile
Uvek ostaje opis "Sve sa slike", zar ne?  Smile

Citiraj

Citiraj
(29.01.2015 00:28)misko84 Piše: Pa super za tebe sto si nosio do servisa, mada ja doduse nemam neispravnih stvari, nisam ni imao nikada na aukcijama ni na kupindu, ali hipoteticki to je tvoja volja sto si nosio u servis, ako si zeleo vecu cenu, ali nismo svi u mogucnosti da nosimo itd, i ne bih rekao da si doveden u zabludu i prevaren, jer si licitirao na aukciji gde je jasno naznacen predmet kao neispravan, cik da vidim koji sudija bi to uvazio na sudu?
Ja opet kazem da je najlakse kao sto kazes neispravno pa koliko mu dodje cena i to je to, svi zadovoljni niko nije lagao i nema reklamacije upravo sam o tome i pisao, a i da mulja u opisu recimo a stavio kao neispravno, opet je to veoma tesko dokazivo... A kako je to Limundo konkretno pomogao prevarenom clanu, osim sto je prevarantu suspendovao nalog i sto ga je uputio na policiju i sud i samim tim skinuo odgovornost sa sebe i sve sveo na odnos prodavac/kupac?

Ja sam duduk za tehniku. Jednostavni kućni aparati nisu problem. Pritisneš prekidač, ako ništa ne počne da gori, ciči, škripi, lupa šamare... znači predmet je ispravan. Komplikovaniji tehnički aparati zahtevaju ozbiljniji pregled pre nego što se stave u prodaju. Ako očekujem da će doći do neke ozbiljnije cifre naravno da ću ga odneti u servis, radije ću platiti za pregled i eventualnu popravku i imati manji profit nego da ga pošaljem pa da mi bude vraćen jer sam nešto prevideo (tačnije, nisam ni znao da to uopšte postoji na tom predmetu) a onda sigurno neću imati zaradu već ću u najboljem slučaju biti na nuli. Ako mislim da će biti neka sitna cifra i da mi se ne isplati da plaćam servis onda baš to i kažem - koliko sam znao sam i pogledao, primetio sam to i to a da li ima još neki problem nemam pojma jer se ne razumem. Kupujete na svoju odgovornost. Takve aukcije se, po pravilu, završe sa sitnim ciframa jer licitiraju serviseri i ponekad neki entuzijasta. Niko se nije, dosada, bunio jer nisam pisao hvalospeve a licitirali su samo oni koji su spremni da kupe mačku u džaku za sitne pare.

U svim onim primerima iznad, koje sam naveo ja ili neko od kolega, bi tužilac prihvatio tužbu a sudija doneo presudu u korist kupca jer se radi o prevari. Pri tom nema veze da li je prodavac to uradio sa namerom ili je izabrao pogrešnu formulaciju rečenice u opisu. Osim, eventualno, kao olakšavajuća okolnost. Možeš sto puta napisati neispravno ali čim si naveo i samo jednu informaciju koja nije tačna to je - dovođenje kupca u zabludu. Znači, kao što i sam kažeš, u takvim situacijama je najmanji opis - najbolji opis.

A šta je LT trebao da uradi ? Oni nisu ni sud, ni milicija... oni su privatna firma. Što je bilo do njih je urađeno - kupac je obavešten, dat mu je savet kako dalje, prodavac je izbačen i to je to. Oni dalja prava nemaju. Možda da obeštete kupca ? Zašto ? Pa nisu ga oni prevarili, čak po samim kupčevim rečima do prevare ne bi ni došlo da je on sam pročitao i poštovao pravilnik. Da organizuju linč prodavca ? Nije loša ideja ali malkice je kažnjivo.
Da li mi se sviđa lakoća, u poslednje vreme, sa kojom primaju nove članove ? Ni najmanje. Da li tu ima prevaranata svake vrste ? Naravno da ima. Ali toga ima i na zelenoj pijaci pa mi nije kriva uprava tržnice za to. Ko želi da pravari taj će naći način da uđe bilo gde.

Citiraj

Citiraj
(29.01.2015 01:10)serjoza Piše: A de, nemojte se sad jediti i sporiti - meni se čini da smo svi što kažu - na istoj strani.
Miško kaže da bi stavio neispravno i šlus - nema reklamacije, a mi malo cedimo drenovinu i možda bi neki od nas opisali kvar i bili podvrgnuti reklamaciji, ali bi zato postigli višu cenu. Kako se meni čini - svi u pravu. Niti je prodavac obavezan da proverava ispravnost, niti smo toliko naivni da kupimo sijalicu koja je "naispitana".  Wink
Ako je samo neispravno i to je to sa slike onda je tako, a ako si opisao ŠTA je tačno neispravno onda si podložan reklamaciji - prosto k'o pasulj.  Smile
Uvek ostaje opis "Sve sa slike", zar ne?  Smile
Slazem se ali nije na prodavcu da kako kazu neki tj insistiraju na tome da je prodavac duzan da predmet koji stavi kao neispravan detaljno proverava, njegova dobra volja ako hoce, ako nece nema govora o reklamaciji... I kako neki rekose "Слушај, овде не постоји моје и твоје мишљење", molio bih da me obavesti neko kad je uvedena diktatura na caffe-u, cenzure je bilo ali diktatura nije.. Ja svoje misljenje imam i stavove i izrazavam ih bez uvrede bilo koga, to je moje gradjansko pravo..  Wink

(29.01.2015 01:19)BitterLemon Piše: Не мораш уважити моје мишљење, искрено ми није битно и да се посереш по њему, али уважи Закон и уважи Лимундо правилник, а они у овом случају стоје на мојој страни.

Саобразност - прочитај поново о томе, ако мене није мрзело да ти пронађем то на сајту министарства немој ни тебе да мрзи да прочиташ. Закон, Лимундо правилник и сви учесници у разговору тврде једно, ти тврдиш друго и још се позиваш на поштовање туђих мишљења. А ја ти опет кажем да то да ниси у праву није моје мишљење, већ је то чињеница, па да поновим - то кажу Закон, Лимундо правилник и сви учесници у разговору.

Од мене толико, већ смо довољно загадили тему која нема везе са овим о чему смо сада полемисали. Ако ти је лакше да мислиш да си у праву ја ти нећу ту илузију више урушавати. Жив био.

Zakon stoji na tvojoj strani kao sto je stajao i na strani onog lika sto je prevaren ima na snimku, tako da je to tvoja iluzija. A ako ti neko uvazi saobraznost po ne znam kom zakonu ma koji da je u pitanju nebitno, na jasno naglasenu neispravnu robu, molim te da podelis ovde sa nama svoja iskustva, da i mi nesto naucimo, sto se iluzija tice tvoja je ta o saobraznosti na neispravnu robu.. Naravno da se pozivam na postovanje tudjih misljenja, nisam pljuvao po njima kao ti po mom, to o tebi govori dosta, ali oprosteno ti je jer ne znas sta znaci termin konstruktivna diskusija na temu, a ne kao ti pokusajima i vikanjem vredjanjem nametati svoje misljenje kao jedino ispravno... I od mene toliko, sve najbolje..

Citiraj

Skoči na forum:

Trenutno ovde: 1 Gost(a)